Tekst II Dyktanda dla dzieci ze szkół podstawowych

Po zanurzeniu się grubej główki kapusty, w jeszcze ciepłej zupie jarzynowej zrobiło się naprawdę tłoczno. Ściśnięte na dnie garnka buraczki nie mogły wykonać najmniejszego ruchu. Były niczym sparaliżowane. Zazdrościły chudym pietruszkom, którym znacznie łatwiej poruszać się nawet w największym ścisku. W trudnym położeniu znalazła się jasnozielona kalarepka, przyduszona przez spory kawałek selera. Jedynie zielone kuleczki groszku czuły się doskonale w przepełnionym do granic garnku. Nurkowały głęboko i niespodziewanie wypływały na powierzchnię, robiąc przy tym ironiczne uwagi na temat tuszy kapusty i okrągłego brzucha kalarepki. Trzeba było nie pić tyle deszczówki i nie pochłaniać takiej ilości nawozów – powtarzały ze złośliwym uśmieszkiem. Jak się jest obżartuchem, to nie należy narzekać na to, że każdy ruch przychodzi ze znojnym trudem. Zebrane w zupie towarzystwo uważało je za bezczelne maluchy, które nie potrafią uszanować wieku, ani tuszy.

Maciej Chrzanowski, „Dyktanda”, Warszawa 2003