II Biblioteczne Dyktando z Języka Polskiego za nami

Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata.

Ludwig Wittgenstein

W poniedziałek, 22 lutego 2010 r., odbyło się II Biblioteczne Dyktando z Języka Polskiego zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gryficach we współpracy z Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich – Koło nr 6 w Gryficach z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Do czytelni Oddziału dla dzieci o godz. 16:00 przybyło 15 śmiałków, którzy przystąpili z odwagą do Dyktanda. Młodym „torreadorom walczącym z bykami” towarzyszyli rodzice, którzy z niecierpliwością oczekiwali na zakończenie „korridy”. „Pogromcom byków” zamiast mulet wręczono długopisy, a nad ich zmaganiami czuwała komisja w składzie: Bożena Oszuścik – Bibliotekarz MBP w Gryficach oraz Anna Kuczyńska – nauczyciel języka polskiego z Szkoły Podstawowej nr 4 w Gryficach.

Pod dyktando pani Ani dzieci przez 40 minut pisały tekst, który dostępny jest w zakładce Biblioteczne Dyktando na stronie internetowej Biblioteki.

Do godz. 18:00 przybyło 49 osób w wieku od 13 do 99 lat. W związku z tym, iż dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz dla dorosłych przewidziany był taki sam tekst dyktanda, piszących podzielono na dwie grupy. Jedna grupa pisała dyktando w Czytelni dla dorosłych, a nad ich zmaganiami językowymi czuwała komisja w składzie: Barbara Bobrowska – Bibliotekarz MBP w Gryficach, Beata Sowa – Bibliotekarz z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gryficach oraz Anna Kuczyńska, która czytała tekst dyktanda. Natomiast druga grupa stoczyła bój z polską ortografią w Laboratorium Językowym, pod czujnym okiem komisji w składzie: Leszek Wójcikiewicz – informatyk MBP w Gryficach, który jednocześnie dyktował tekst oraz Mariusz Rakoski – magister filologii polskiej.

Autorski tekst dyktanda pana Mariusza udostępniony jest w zakładce Biblioteczne Dyktando na stronie internetowej Biblioteki.

Wszystkich uczestników Dyktanda, zarówno o godz. 16:00, jak i o godz. 18:00, ciepłymi słowami i życzeniami połamania pióra przywitała Dyrektor MBP w Gryficach – Zofia Czasnowicz.

W naszej zabawie językowej wzięło udział 37 gimnazjalistów i licealistów oraz 12 osób powyżej 18 roku życia. Łącznie do Dyktanda przystąpiło 64 miłośników zmagań z polską ortografią podwajając tym samym ubiegłoroczną liczbę uczestników.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i rodzicom towarzyszącym swoim pociechom za udział w Dyktandzie oraz wszystkim, którzy poświęcili swój czas, aby zasiąść w komisji.

Informujemy, iż uroczyste wręczenie nagród i dyplomów za uczestnictwo odbędzie się 1 marca 2010 r. o godz. 17:00 w Czytelni dla dorosłych, na które zapraszamy wszystkich, którzy wzięli udział w Dyktandzie.