Tekst III Dyktanda dla dzieci ze szkół podstawowych

Prymus czy leń

W czasie lekcji nie rozmawiam z kolegami. Nie jem też kanapek i nie żuję gumy. Jestem niezwykle grzeczna. Za to niestarannie piszę w zeszycie i niekiedy nie słucham tego, co mówi nasza pani. Nie jestem lepsza i nie gorsza od innych uczniów. Ostatnio nawet nieco zmieniłam się i już nie spóźniam się do szkoły.

Na śniadanie prędko zjadam kromkę chleba, kawałek chałki, które popijam gorzką herbatą. Zabrawszy książki, pędzę do autobusu. Usiadłszy na wolnym miejscu, powtarzam zadanie z biologii lub rozmyślam o poezji. Tylko niekiedy niezbyt chce mi się uczyć. Na przykład, do dziś nie nauczyłam się wiersza na pamięć. Na darmo siedzę przy biurku bez mała od tygodnia. Tylko udaję, że się uczę. Na domiar złego czeka mnie również jutro klasówka z historii. Na szczęście, z mojego ulubionego okresu historycznego. Jeżeli nie wezmę się za to od zaraz, to do widzenia dobre oceny! Za chwilę sobie przypomnę i powtórzę,  przedtem jednak muszę się przespać. Przynajmniej do ósmej.

Opracowała Grażyna Janowiak
na podstawie „Dyktanda z powtórką zasad pisowni” dr hab. Stanisława Tarkowskiego