Tekst III Dyktanda dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

Eros i Tanatos

Nie potrafił włączyć prostego narzędzia w kształcie płaskiego pudła, które bardziej przypominało kino w centrum handlowym, niż stojący na chwiejnych nogach telewizor. Zachodził w głowę, a marszcząc anemiczną fizys[1] przypominał zgorzkniałego i surowego starca, którego zadręczały sprawy eschatologiczne, usilnie zastanawiał się nad wielosensem ludzkiej egzystencji we wszechświecie. Jego myśli wędrowały za ideą stwarzającą Kosmos[2], zahaczały o Chaos[3] i wracały z powrotem na Matkę Ziemię, gdzie jego psyche prowadziła manichejską walkę dobra ze złem, miłości z nienawiścią.

Siedział, przez chwilę chciał wyjść z pokoju, który przypominał krajobraz powojennego spustoszenia, jednakowoż postanowił włączyć jakąkolwiek stację informacyjną, jednak jego uwagę przykuła „Ulica Sezamkowa”. „Tak, zabawić się na śmierć” – myślał.

Różnie różni gadają.[4] To stare porzekadło nie jest daleko idącym wnioskiem, sprawdza się od ćwierćwiecza, o ile nie od zarania hiperpoprawnych dziejów ludzkości. Odkąd sięgam pamięcią, zawsze byłem hulajduszą i kroczyłem półżywo wzdłuż i wszerz hajdamackiej rzeczywistości, a ojciec mi powtarzał, żebym nie dał się zemleć na miałkie wapno.  W życiu trzeba być makiawelistycznym lwem i lisem, ale przy tym szlachetnym nadczłowiekiem, którego należałoby uczynić nowym paradygmatem w hierarchii społecznej.

Skąd te nihilistyczno-dekadenckie myśli? Po prostu z życia, znikądinąd. Nietrudno zatem wnioskować, że nie warto czekać choćby pół minuty. Ludzie powinni wkładać więcej wysiłku w ułatwianie sobie życia, niż nieustannie harować nad jego komplikowaniem. Pomału, nawet popojutrze i nasamprzód przyjąć należy dobrą wolę wracania do preegzystencji, pierwotnego stanu człowieka, a niezadługo będziemy mieć na ziemi imitację biblijnego raju[5].

Mariusz Rakoski

[1] Lub fizis.

[2] Dopuszczalna pisownia małą literą.

[3] Dopuszczalna pisownia z małą literą.

[4] Można związek ten wziąć w cudzysłowie.

[5] Dopuszczalna pisownia wielką literą.