Dyktando napisane

W poniedziałek, 21 lutego 2011 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, już po raz trzeci, Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło nr 6 w Gryficach zorganizowało Biblioteczne Dyktando z Języka Polskiego.

Dyktando przeprowadzone zostało w trzech grupach wiekowych. O godzinie 12:00 w czytelni Oddziału dla dzieci spotkało się 15 śmiałków, którzy postanowili zmierzyć się z polską ortografią. Zebranych przywitała Dyrektor Biblioteki – Zofia Czasnowicz oraz członkowie komisji czuwający nad właściwym przebiegiem Dyktanda. Uczniowie szkół podstawowych testowali swoje umiejętności w oparciu o tekst opracowany przez Grażynę Janowiak na podstawie „Dyktanda z powtórką zasad pisowni” dr hab. Stanisława Tarkowskiego, a czytany przez  Danutę Bezczyńską – radną Rady Miejskiej w Gryficach. Po 20 minutach skupienia wszyscy oddali swoje prace i zaczęli wymieniać poglądy na temat samego Dyktanda, pisowni oraz ewentualnie popełnionych błędów. Nie mniej jednak widać było, goszczący na twarzach dzieci, uśmiech.

Następna grupa śmiałków ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zebrała się  o godzinie 15:00, by w swojej kategorii powalczyć o tytuł Bibliotecznego Mistrza Ortografii. W związku z liczną grupą  młodzieży piszących podzielono pomiędzy dwie sale. Autorski tekst Mariusza Rakoskiego czytała Krystyna Skrzypek oraz Leszek Wójcikiewicz pod bacznym okiem Komisji. W czasie 40 minut pisania wszyscy zebrani koncentrowali się, by nie popełnić najmniejszego błędu. Po zdaniu prac, na holu Biblioteka, wśród 32 piszących, rozgorzała dyskusja nad „hiperpoprawnością” pisowni „spraw eschatologicznych” oraz „hulajduszy…, kroczącej półżywo wzdłuż i wszerz hajdamackiej rzeczywistości”, by stać się  „nowym paradygmatem w hierarchii społecznej”.

Wieczorem, o godzinie 18:00, zebrało się 13 „torreadorów”, którzy nie bali się podjąć ryzyka i stanąć do „walki i z bykami”. Tekst autorstwa Mariusza Rakowskiego czytała Iwona Borkowska – dziennikarka Radia Plus Gryfice. Wielu osobom zapewne nie obca była pisownia „niby-romantycznych koncepcji” życia „w przedśredniowiecznej hibernacji”.

Wszystkim, którzy mężnie walczyli z zasadami gramatyki, ortografii i interpunkcji serdecznie dziękujemy.