Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Finał IV Bibliotecznego Dyktanda

1 marca 2012 roku o godzinie 17:00 w czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach zebrali się walczący w IV Bibliotecznym Dyktandzie o tytuł Bibliotecznego Mistrza Ortografii. I tak, jak przed tygodniem organizatorów zaskoczyła frekwencja na plus, tak dziś - na minus. Z przykrością stwierdzić należy, że w grupie dorosłych na podsumowaniu nie zjawił się nikt spośród trójki najlepszych. Taka słaba wiara we własne zdolności? Nadmienić należy jednak, że drugi rok z rzędu tytuł Bibliotecznego Mistrza Ortografii „wypisała” ta sama osoba. Dosyć jednak tych dywagacji, czas przejść do konkretów, czyli do Protokołu Komisji.

Komisja w składzie: Grażyna Janowiak, Sylwia Oszczyk, Bożena Oszuścik, Mariusz Rakoski, Beata Sowa, orzeka co następuje:

W grupie wiekowej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych:

  • III miejsce zajęła i bon na zakup książki o wartości 50 złotych otrzymuje Michał Gruca;
  • II miejsce zajęła i bon na zakup książki o wartości 70 złotych otrzymuje Agnieszka Chmielecka;
  • Tytuł Bibliotecznego Mistrza Ortografii przyznano dla Roberta Michalaka, który otrzymuje bon na zakup książki o wartości 100 złotych.

W grupie wiekowej osób dorosłych:

  • III miejsce zajął i bon na zakup książki o wartości 50 złotych otrzymuje Krystyna Symonowicz;
  • II miejsce zajął i bon na zakup książki o wartości 70 złotych otrzymuje Ewa Zdrozis;
  • Tytuł Bibliotecznego Mistrza Ortografii przyznano dla Kai Wegner, która otrzymuje bon na zakup książki o wartości 100 złotych.

Wyżej wymienione nagrody ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach.

Wszystkich, którzy nie mogli przyjść na ogłoszenie wyników, zapraszamy w godzinach otwarcia Biblioteki po odebranie dyplomów za uczestnictwo, a także zwycięzców po odbiór nagród. Teraz już wszyscy wiedzą, kto należy do najlepszych w walce z „bykami”. Dziękujemy wszystkim za udział w IV Bibliotecznym Dyktandzie z Języka Polskiego, i piszącym, i sprawdzającym, a na następne Dyktando zapraszamy za rok.

Grażyna Janowiak
IV Dyktando napisane…

21 lutego 2012 roku odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach IV Biblioteczne Dyktando z Języka Polskiego, organizowane, jak co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Tegoroczne dyktando przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych. O godz. 16:00 swoją „walkę z bykami” rozpoczęli gimnazjaliści i licealiści, podzieleni na dwie sale, bowiem przybyli pełni determinacji w pokaźnej liczbie 55 osób. Tekst dyktanda czytali: Sylwia Oszczyk, po raz pierwszy z nami, nauczycielka języka polskiego z Gimnazjum Nr 1 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Gryficach oraz wprawiony od lat w bojach Leszek Wójcikiewicz.

Czytaj więcej...

Tekst IV Dyktanda dla dorosłych

Honorata i jej towarzysze

Czarnowłosa, pół-Cyganka, Honorata wracała wraz ze swymi przyjaciółmi z superimprezy. Pośród nocy niósł się echem rozentuzjazmowany i hałaśliwy ich chichot.

Pośrodku kroczył hardo ryżobrody Hipolit. Był on pół Irlandczykiem, pół Polakiem. Ubrany w ultrafioletowy garnitur - ze śnieżnobiałym żabotem przy szyi - przypominał wicehrabiego czy też półarystokratę. Obok posuwał się z wolna Melchior. Wieczorem brał udział w zawodach hippicznych, więc przebrany na łapu-capu, przypominał raczej niby-jeźdźca. Jego żółtawobrązowe włosy pokrywał zszarzały, z rzadka nakrapiany kapelusz, podobny raczej do abażuru. Z tyłu postępowała półprzytomna Honorata, podobna raczej do herod-baby niż do cud-dziewczyny. Jej minispódniczka upstrzona była w esy-floresy. Swą potężną postacią górowała nad resztą towarzyszy. Czasem unosiła ku górze swe niby-rzęsy i głośno wzdychała, marząc o podróży z ekskrólem do Kalwarii - Lanckorony.

Fiu, fiu, rozbrzmiewał conocny śpiew kszyków, które półsiedząc tuż przy soczystozielonych liściach rzewieni, rozpoczęły swój koncert.

(autor nieznany)

 

Tekst IV Dyktanda dla młodzieży

Minibajka, czyli a propos zoo

Pierzasta makolągwa z szaroburym niedźwiedziem dość skonsternowani rozważali niedowarzony i półfantastyczny pomysł pewnego cocker-spaniela. W mig zrozumieli, że scedzany na czczo na mierzei boraks poniekąd mógłby wyrządzić szkody nie do naprawienia, a de facto wywołać exodus ponaddwutysięcznej watahy bobrów i tchórzofretek z na przemian leżących tu żeremi i nor do gruzowiska nieopodal (albo: nie opodal) Chociebuża.

Jednakże arcymiś w sam czas przejrzał na wskroś tę quasi-rewelację.

Czytaj więcej...

Akceptuj pliki cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information