Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Październikowe spotkanie DKK

Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na wrześniowym spotkaniu rozmawiałyśmy o naszych wakacyjnych przygodach z dobrą lekturą i wybrałyśmy książkę pt.: "Bez cukru, proszę", która jest zapisem rozmowy przeprowadzonej przez Danutę Kondratowicz, dziennikarkę telewizyjną, z Katarzyną Miller, psycholożką, psychoterapeutką, autorką wielu poradników, opowiadań erotycznych i wierszy. Wbrew tytułowi, nie zabrakło na spotkaniu słodkości, które przyniosły klubowiczki. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich było pojawienie się dwóch osób, które po raz pierwszy zdecydowały się na udział w klubowym spotkaniu. Może zostaną z nami na stałe?

Czytaj więcej...

DKK na niebiesko

Może nie wszyscy wiedzą, że książka Joanny M. Chmielewskiej, która przez parę lat była członkiem naszego Klubu (i nadal pozostaje - korespondencyjnie), „Niebieska niedźwiedzica” zdobyła tytuł Najlepsza Książka Dziecięca 2012. To na cześć tego zwycięstwa klubowiczki wystąpiły na spotkaniu w niebieskich elementach stroju. Ale spotkanie to miało być poświęcone innej książce tej autorki.

Ale od początku...

Czytaj więcej...

Krótkie podsumowanie działalności DKK

Zaglądając na tę zakładkę można odnieść wrażenie, że ten klub tutaj w ogóle nie istnieje. Nic bardziej mylnego. Jesteśmy, żyjemy, działamy. To tylko brak wpisów, że się tak wyrażę. Bowiem klub aktywny jest niezmiernie od 2007 r., spotyka się regularnie raz w miesiącu w tym samym od lat składzie. Bywają takie okresy, kiedy od czasu do czasu pojawia się na naszym klubowym spotkaniu nowa osoba. Przyjdzie raz, drugi, potem zapomina na chwilę, żeby za jakiś czas znów pojawić się wśród nas. Może ma na to wpływ fakt, że stały skład klubu, po tych wspólnie spędzonych na burzliwych dyskusjach (nie tylko o książkach) latach, stał się grupą zaprzyjaźnionych bab i nowym po prostu ciężko jest zaaklimatyzować się na dłużej.

Sprawozdania z działalności klubu wysyłam do koordynatora wojewódzkiego dwa razy w roku. Pakiet tytułów do omówienia przez klubowiczki w ciągu roku jest regularnie odnawiany. W okresie ostatnich dwóch lat zmienił nam się koordynator dwa razy. Obecnie głównym zarządzającym DKK w województwie jest Przemysław Nowaczek, pracownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Czytaj więcej...

Regulamin DKK

REGULAMIN
DYSKUSYJNYCH KLUBÓW KSIĄŻKI

ZADANIA I ZASADY DZIAŁANIA DKK

 1. Dyskusyjny Klub Książki (w skrócie zwany DKK) działa przy bibliotece.
 2. Podstawowym zadaniem Klubu jest promowanie współczesnej literatury i kultury polskiej wśród lokalnej społeczności.
 3. Członkiem Klubu może zostać każdy, kto podpisze deklarację i zgodzi się uczestniczyć w spotkaniach Klubu.
 4. Klub powinien liczyć nie mniej niż trzech (3) i nie więcej niż dwudziestu (20) członków.
 5. Uczestnik zobowiązuje się do czytania, dyskutowania i zwrotu w terminie dostarczonych przez Klub lektur.
 6. Lektury są udostępniane uczestnikom klubu nieodpłatnie, na zewnątrz.
 7. Spotkania Klubu odbywają się nie rzadziej niż raz w miesiącu.
 8. Spotkania prowadzone są przez animatora (z ramienia biblioteki).
 9. W Klubie panują zasady demokratycznego wyboru, wszelkie sporne kwestie rozstrzygane są na zasadzie głosowania, w momencie równej liczby głosów decydujący jest głos animatora.
 10. Ukoronowaniem działalności Klubu będzie spotkanie z jedynym z autorów książek czytanych przez DKK.
 11. Spotkanie autorskie ma charakter otwarty, jednakże członkowie Klubu mają pierwszeństwo w uczestnictwie.
 12. Niniejszy regulamin ma charakter przykładowy, o wszelkich spornych, bądź nieporuszonych tu kwestiach decydują członkowie klubu wspólnie z animatorem. 

Spotkanie 29.04.2011 r.

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza wszystkich miłośników dobrej literatury na spotkanie, które odbędzie się 29 kwietnia o godz. 18:00. Tematem przewodnim będzie najnowsza książka Joanny M. Chmielewskiej, tym razem powieść dla dorosłych pt.: „Poduszka w różowe słonie”. Klubowiczki czytają jedyny egzemplarz z dedykacją specjalną od autorki, (która zanim wyjechała z Gryfic, przez trzy lata spędzała z nami klubowe wieczory) przekazując ją sobie z rąk do rąk, byle zdążyć zapoznać się z treścią w terminie.

Czytaj więcej...

W.W.W. – Witamy Wiosnę Wierszem – Wieczór autorski Moniki Maliszewskiej-Grucy

21 marca 2011 r. o godz. 18:00 w czytelni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach wiosna została przywitana wierszami Moniki Maliszewskiej-Grucy, gryfickiej poetki, która w trakcie swojego wieczoru autorskiego powiodła zaproszonych gości w poetycką podróż wg własnego scenariusza.

Na tę okoliczność czytelnia została podzielona na dwa sektory. Scena: przed kominkiem „Café Ułuda”… zapalone świece… dwa stoliki… przy nich goście popijający kawę… dwaj panowie z gitarami… w tle duży ekran. Widownia: pozostała część czytelni wypełniona ciasno po ostatnie miejsce siedzące i stojące, pogrążona w ciemnościach, rozjaśnionych tylko lampami kamer i błyskami fleszy. Widzowie w ciszy i skupieniu wsłuchujący się w słowa i muzykę płynące ze „sceny”… zapatrzeni w towarzyszące słowom zmieniające się na ekranie obrazy

Czytaj więcej...

W.W.W. (Witamy Wiosnę Wierszem)

Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach i Dyskusyjny Klub Książki zapraszają wszystkich miłośników poezji – czytających i piszących –  21 marca 2011 r. na godz. 18:00 do czytelni dla dorosłych na wieczór poetycki Moniki Maliszewskiej-Grucy, zorganizowany z okazji Światowego Dnia Poezji.

Dyskusyjny Klub Książki wyszedł z inicjatywą spotkań poetyckich W.W.W. , które mamy nadzieje na stałe wejdą do kalendarza imprez bibliotecznych. W związku z tym na pierwszy taki wieczór  została zaproszona Monika Maliszewska-Gruca, mieszkanka Gryfic, autorka dwóch tomików wierszy, która w tym roku dołączyła do DKK.

Czytaj więcej...

Spotkanie z 26.01.2011 r.

26 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie DKK. I cóż za niespodzianka... przyszły na nie dwie nowe panie. Na dodatek... jedna z nich z własnym tomikiem wierszy. Jakże pięknych wierszy... Nie mieliśmy żadnej innej książki do omówienia, bo nastąpił chwilowy brak w dostawie nowości, ale „...punktochwlie...” - właśnie te wiersze, zupełnie nam wystarczyły.

Było to spotkanie poświęcone poznawaniu ich autorki, o której na razie cicho-sza. Planujemy bowiem w marcu wieczór z jej poezją, o którym powiadomimy  w odpowiednim momencie. Roboczy tytuł brzmi:  w.w.w. - witamy wiosnę wierszem.

Czytaj więcej...

Podsumowanie działalności DKK w 2010 roku.

Dyskusyjny Klub Książki funkcjonuje już trzy lata. W tym okresie spotkania odbywały się w niezmiennym siedmioosobowym składzie. Jednak we wrześniu opuściła Gryfice i nasz klub pani Joasia.

W 2010 roku odbyło się 10 spotkań, na których omówionych zostało ok. 15 różnych tytułów. W związku z brakiem nowości nadsyłanych przez Instytut Książki, dokonywane były wymiany książek z innymi klubami, m. in. z DKK w Dębnie i w Trzebiatowie. Z omówionych książek należałoby wymienić choćby „Cały czas” Janusza Andermana, „Szachownicę flamandzką” Arturo Perez-Reverte'a, „Warunek” Eustachego Rylskiego, „Ministerstwo Bólu” Dubravki Ugresić, które są własnością Książnicy Pomorskiej oraz powieści Jodi Picoult, które są dostępne w naszej bibliotece. Po wymianie wrażeń na temat książek tej ostatniej autorki, jej powieści nie stoją na półce. Podbiły serca czytelników swoją rozległą tematyką i niezwykłym do nich podejściem.

Czytaj więcej...

Spotkanie z 12.01.2010 r.

12 stycznia 2010 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie gryfickiego DKK. Co prawda nikt nowy nie zechciał nas odwiedzić, ale też cieszyć się należy, że wszystkie klubowiczki stawiły się w komplecie. Może nazwiemy nasz klub „Babski Dyskusyjny Klub Książki”?

Czytaj więcej...

Akceptuj pliki cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information