Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Film reklamowy biblioteki

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu reklamowego MBP Gryfice.

Godziny pracy

Godziny otwarcia biblioteki

Dział

Pn - Pt

Sobota

Oddział dla dzieci

10:00 - 18:00

nieczynne

Wypożyczalnia dla dorosłych

10:00 - 18:00

9:00 - 14:00

Lekcje biblioteczne

Bibliotekarze z Oddziału dla dzieci, Czytelni i Wypożyczalni dla dorosłych prowadzą biblioteczne i czytelnicze zajęcia instruktażowe dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie poznają zasady korzystania z katalogu tradycyjnego i elektronicznego.

Zainteresowanych udziałem w takich zajęciach prosimy o kontakt z dyżurującym bibliotekarzem.

Informacje o MBP

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach jako instytucja kultury działa od 01 stycznia 2003 r. w oparciu o Uchwałę Rady Miejskiej Nr XXXVI/431 z 08 października 2002 roku i załącznik do uchwały Rady Miejskiej w Gryficach Nr V/39/2003 z dnia 11 marca 2003 roku i Statut Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach. Biblioteka posiada osobowość prawną i jest wpisana do rejestru instytucji kultury zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 17 lutego 1992 roku (Dz. U. z 1992 Nr 20 poz. 80) wpisu dokonano dniu 01 lipiec 2003 pod poz. II/1/2003.

Dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach jest Przemysław Kubalica.

Czytaj więcej...

Rys historyczny

Biblioteka Publiczna to pierwsza instytucja kultury utworzona w powojennych Gryficach. Podstawę prawną organizacji bibliotek powszechnych stanowił Dekret o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi, uchwalony 17 kwietnia 1946 roku przez Krajową Radę Narodową. Dekret określał zasady organizacji i działalności bibliotek. Istniał również nadzór Ministerstwa Oświaty nad bibliotekami. Biblioteka Powiatowa została utworzona w roku 1946, zaś w 1947 roku rozpoczęła udostępnianie książek. Pod koniec roku dysponowała księgozbiorem liczącym około 1 900 woluminów.

Dnia 8 marca 1948 roku Biblioteka Powiatowa została zarejestrowana w Inspektoracie Szkolnym. Zadaniem biblioteki była organizacja sieci bibliotecznej w powiecie, jej rozwój, organizacja punktów bibliotecznych oraz powiększanie księgozbioru.

Czytaj więcej...

Historia kamienicy przy ul. Wojska Polskiego 23

Kamienicę przy ul. Wojska Polskiego 23 wzniesiono w 1782 roku jako największą manufakturę  – przędzalnię wełny w okresie późnego baroku na terenie staromiejskiej parceli znajdującej się w pobliżu narożnika sąsiadującego z parcelą kościelną. Wybudowana z dotacji królewskiej, wynoszącej 40 tys. talarów, była zespołem czterech budynków połączonych ze sobą w kształt prostokąta, z dodanym, na zapleczu magazynem. Zabudowa w prostokąt była przykładem ówczesnego budownictwa miejskiego. Fasada manufaktury była wyjątkowo reprezentacyjna, zadziwiając ówczesnych mieszkańców.

Jako materiał do budowy występują: kamienie polne w fundamentach oraz cegła w układzie blokowym, odznaczająca się stosunkowo dużymi wymiarami, użyta w ścianach nośnych i działowych na zaprawie gliniano-wapiennej. Główny budynek był podpiwniczony, dwu kondygnacyjny z użytkowym poddaszem. Ustawiony kalenicowo w stronę ulicy, miał układ pięcioosiowy, dwutraktowy, z sienią na osi. Interesującym rozwiązaniem była sprawa sklepień krzyżowych. Cechą charakterystyczną były również dwie wydłużone oficyny, (zburzone ostatecznie w 1975 r.). Wzniesiono je równocześnie z budynkiem głównym, z którym były skomunikowane.

Czytaj więcej...

Akceptuj pliki cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information