Wystawa Haloimpresjonizmu w Bibliotece

W holu oraz w wypożyczalni dla dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach do 30 kwietnia można oglądać wystawę malarstwa Haloimpresjonizmu w godzinach otwarcia Biblioteki. Autorami obrazów są: Waldemar Seniuta, Eryk Maler, Andrzej Sobinek, Krzysztof Tracz i Benedykt Więckiewicz. Prace pochodzą z kolekcji Waldemara Seniuty.

Haloimpresjonizm – to nowy kierunek w sztuce, zapoczątkowany przez obraz Van Gogha pt. „Gwieździsta noc”. Wyraźnie i świetlne otoczki, kręgi światła i cienia na przemian, warstwy, kilkakrotne halo wokół gwiazd i księżyca – to jest właśnie to, co przyjęło nazwę Haloimpresjonizm. Van Gogh jest przez frakcją haloimpresjonistów uznawany za swego ojca – protoplastę i mistrza.

Teoria Haloimpresjonizmu. W oku malarza obszar posiadający kolor i walor niezaprzeczalnie ma wpływa na sąsiedni obszar zmieniając go w sposób istotny. Transformacja przebiega w przeciwnym kierunku, zarówno pod względem temperatury barwy, jak i pod względem waloru. Znaczy to, iż oświetlony detal otoczony jest kontrastującą w stosunku do niego otoczką, a kolejne halo, czyli poświaty powtarzają się rytmicznie, gasnąc stopniowo wraz z rosnącą odległością od tego detalu. Oko malarza to cały zespół zmysłów, w szczególności rozwijający się zmysł wrażliwości na barwy, ale nie tylko. Oko umie współpracować z umysłem, a umysł nie zna granic, co do transformacji uzyskanych informacji. Gdy przebiegną one w zbyt daleko posunięte obszary, to zmiany formy dla nieprzygotowanych odbiorców staną się niezrozumiałe, najczęściej jednak, tylko czasowo. Dlatego rozwój odbiorcy sztuki powinien stale podążać za rozwojem twórczości artysty.

Eryk Maler - Autoportret 1988 (syng. V.L.1988/V)