Andrzejkowe wróżby

Andrzeju, Andrzeju, panien dobrodzieju...

Popularne „Andrzejki” były kolejną okazją do zorganizowania spotkania dla dzieci w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach. Zajęcia odbyły się 27 listopada 2009 r., a udział wzięli uczniowie klasy II „C” i „D” ze SP nr 3 w Gryficach z paniami: Mariolą Aniśko i Moniką Lal. Panie wspólnie z bibliotekarką starały się przekazać dzieciom jak najwięcej wiadomości o Św. Katarzynie i Św. Andrzeju oraz wierzeniach i obrzędach związanych z Andrzejkami.

Przygotowano mnóstwo wróżb, a przed każdą dzieci czarowały słowami „Hohus pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe dary”. Między poszczególnymi wróżbami korzystano z „Księgi imion dla dzieci” autorstwa Beaty i Martyny Jacewicz. Jest to wspaniała książka, która bawi, uczy i wychowuje. Pomaga dzieciom poznać i zrozumieć otaczający świat. Właściciele poszczególnych imion dowiedzieli się w humorystyczny sposób wiele prawdy o sobie. Zorganizowane wróżby rozbawiły dzieci do łez, każdy był ciekaw swej przyszłości, czy będzie biedny czy bogaty, kto i czym wkrótce zasłynie. Wszyscy przebijali igłą ogromne serca z wypisanymi na odwrocie imionami przyszłych sympatii, ciągnęli losy ukryte w zbożu, aby dowiedzieć się, jaka ona będzie. Losowali cukierki z karteczkami przepowiadającymi, jakiego prezentu można się wkrótce spodziewać, rzucano kostką, wybierano kolory, kręcono butelką, itp., a to wszystko po to, by zaspokoić swoją ciekawość, co przyszłym roku może się wydarzyć. Spotkanie zakończono wróżbą, której nie sposób pominąć tj. wróżbą z butami. Przy tak dużej ilości obuwia ich właścicieli było mnóstwo śmiechu i niespodzianek.

Zabawa była udana, bo dzieci ogromnie dziękowały za jej zorganizowanie.

Anna Burda