Mikołaj święty przynosi prezenty

7 grudnia 2009 r. do czytelni dziecięcej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach przyszli uczniowie klas pierwszych ze SP nr 3 z paniami: Ewą Wilczewską i Aleksandrą Lech z nadzieją, że bibliotekę w tym dniu odwiedzi Święty Mikołaj. Za oknem ciepła deszczowa pogoda i słaba nadzieja na to, że Mikołaj przyjedzie saniami zaprzęgniętymi w renifery. Jednak dzieci bez trudu przeniosły się w bajkowy świat czarów i magię Świąt Bożego Narodzenia. Pomógł nam w tym pan Tadeusz Żelaznowski – pracownik GCI, który przygrywał na akordeonie do wspólnego kolędowania.

Zgodnie z założeniami OK „Cała Polska czyta dzieciom”, rozśpiewanym maluchom bibliotekarka przeczytała tekst pt. „Opowieść o prawdziwym św. Mikołaju” autorstwa Artura Janickiego. Opowiadanie o małym Pawełku, do którego przyszedł Mikołaj bardzo się podobało. Podczas spotkania dzieci nauczyły się krótkiej piosenki, którą powitały Darczyńcę.

Wspólnie omawiano tradycje mikołajkowe dawniej i dziś, a potem dzieci przystąpiły do namalowania portretu Dobrodzieja. Wszystkie prace zostały nagrodzone czekoladowymi mikołajkami.

Nagle rozległ się dzwonek i pierwszaki podbiegły do okien, a tu niespodziewanie, Mikołaj ześliznął się z komina i drzwiami wszedł do czytelni. Gdy zmęczony zasiadł w fotelu dzieci zadawały mnóstwo pytań. Chciały wiedzieć czy ma żonę, dlaczego jest taki gruby, czym karmi swoje renifery itp.? Potem nastąpiła miła chwila, bo Mikołaj wszystkich obdarował słodyczami ukrytymi w wielkim worku. Na pamiątkę spotkania dzieci zaśpiewały mu kolejną piosenkę, wręczyły laurki i pozowały do pamiątkowego zdjęcia.

Anna Burda