Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Podsumowanie Spotkań Regionalnych

W poniedziałek 12 grudnia 2011 r. odbyło się podsumowanie X Jubileuszowych Spotkań Regionalnych, które odbyły się w dniach 28.10 – 26.11.2011 r. w Książnicy Pomorskiej pod hasłem „Gryfice w Szczecinie”. Cykl Spotkań Regionalnych ma na celu ukazanie kształtowania się tożsamości kulturowej regionu w aspekcie historycznym i współczesnym oraz popularyzację wiedzy regionalnej. Tegoroczne uroczystości objęte były honorowym patronatem Burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła. Do czytelni dla dorosłych przybyli niemalże wszyscy wystawcy, którzy poprzez swoją pracę i zaangażowanie oraz dorobek artystyczny i kolekcjonerski włączyli się w przygotowanie ekspozycji w Książnicy promując w ten sposób zarówno samą Bibliotekę, jak i Gminę Gryfice. Właśnie za ich wkład i pracę Burmistrz Gryfic był wdzięczny wręczając osobiście każdemu z zebranych uroczyste podziękowanie.  W programie był też czas na obejrzenie krótkiej relacji z imprezy.



 

Odwiedziny Mikołaja

Mikołaju, Mikołaju… w bibliotece dzieci czekają.

6 grudnia to oczekiwany przez wszystkie dzieci, dzień w którym odwiedza je wielki darczyńca, św. Mikołaj. Z tego powodu w Oddziale dla Dzieci gryfickiej biblioteki publicznej na odwiedziny Mikołaja czekali uczniowie klasy II „D” z SP nr 3 w Gryficach wraz z panią Barbarą Lentowczyk. Licznie przybyły też mamy uczniów, które wspierały swe pociechy w chwilach niepokoju i obaw przed wizytą dobroczyńcy.

Dzieci nie miały za dużo czasu na rozmyślania, czy otrzymają prezent, czy też rózgę, bo uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Poznały tradycje mikołajkowe i bożonarodzeniowe, układały puzzle oraz malowały portret Mikołaja. Uczyły się też piosenki. Z zaciekawieniem wysłuchały legendy o św. Mikołaju z Miry. Zajęcia odbywały się w grupach, co nie jest łatwe, ale portrety wyszły wspaniałe i już od dzisiaj zdobią biblioteczny hol. Pani Wioletta, mama jednego z uczniów, w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała „Opowieść o prawdziwym św. Mikołaju” autorstwa Artura Janickiego.

Czytaj więcej...

Andrzejkowe czarowanie

W Oddziale dla Dzieci w środę, 30 listopada 2011 r., dominowała andrzejkowa atmosfera. W tym dniu uczniowie klasy I „A” z SP nr 3 w Gryficach z panią Moniką Lal przyszli do biblioteki, by wróżyć i czarować. Od lat bibliotekarki starają się przekazywać polskie tradycje i obyczaje, a andrzejkowe święto to kolejna ku temu okazja.

Aby dobrze się bawić, dzieci zapoznano z historią Andrzejek i Katarzynek. Potem poddano się magii wróżenia, bowiem każdy chciał wiedzieć jaka czeka go przyszłość: jak na imię będzie miała żona czy mąż, jacy oni będą, na co uważać w najbliższej przyszłości lub jakiego prezentu można się wkrótce spodziewać? Wszystkiego można było się dowiedzieć z wróżb, a były to m.in.: przekłuwanie szpilką czerwonych serc, kręcenie butelką, rzucanie kostką, losowanie liczb, kolorów, trafianie grosikami do miseczki, wróżenie z kart. Największą frajdą było lanie wosku, a następnie odczytywanie uzyskanych wzorów.

Czytaj więcej...

Wystawa filatelistyczna

W dniach 27.10. - 30.11.2011 w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach można było oglądać pokaz znaków pocztowych pod tytułem "Wspomnienie Jana Pawła II". Eksponaty wystawione w sześciu gablotach pochodziły ze zbioru Witolda Koziorowskiego.



Wizyta przedszkolaków w Bibliotece

Zanim pierwszy raz przekroczysz biblioteki progi, powiedz swoje imię gościu drogi...

 W dniu 8 listopada 2011 r. po raz pierwszy progi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach przekroczyły przedszkolaki z Tąpadeł i Dargosławia. Urocze maluchy z dumą wypowiadały swoje imiona w czytelni dziecięcej podczas zajęć. Z okazji 185 rocznicy urodzin Carla Collodi, autora znanej bajki, której bohaterem jest psotny, drewniany pajacyk, bibliotekarka opowiedziała zasłuchanym dzieciom o przygodach Pinokio.

Czytaj więcej...

Spotkania Regionalne w Książnicy Pomorskiej

„Gryfice w Szczecinie” – pod tym hasłem odbyły się X Jubileuszowe Spotkania Regionalne, objęte honorowym patronatem Burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła, organizowane w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Cykl Spotkań Regionalnych w Książnicy Pomorskiej ma na celu ukazanie kształtowania się tożsamości kulturowej regionu w aspekcie historycznym i współczesnym oraz popularyzację wiedzy regionalnej. Uroczyste otwarcie wystawy prezentującej Gryfice odbyło się 28 października, o godz. 12:00, w Sali pod Piramidą. Na tę okazję do Książnicy Pomorskiej przybyło wielu gości z Gryfic i okolic oraz ze Szczecina. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli mediów.

Całość imprezy w roli konferansjerów, a wręcz wodzirejów poprowadziło dwoje uczniów, Aleksandra Baltrukiewicz i Bartosz Brożyński, z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gryficach. Prowadzący, ubrani w szlacheckie stroje z epoki, przywitali serdecznie gości i wyjaśnili zebranym cele Spotkań Regionalnych. Następnie głos zabrał Dyrektor Książnicy Pomorskiej – Lucjan Bąbolewski, który przedstawił gości ze Szczecina. Później przemówił Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł przedstawiając gości z Gryfic i okolic oraz dziękując Dyrektorowi Książnicy za zaproszenie do udziału w tak znamienitym, w dodatku jubileuszowym, przedsięwzięciu, które zarazem jest zapowiedzią przypadających w przyszłym roku obchodów 750-lecia nadania praw miejskich Gryficom. Następnie głos zabrała Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Gryficach Zofia Czasnowicz, dziękując swoim pracownikom za trud i zaangażowanie w zorganizowanie wystawy. Podziękowania z ust Zofii Czasnowicz popłynęły także w kierunku pracowników Książnicy, którzy pomagali przy wystawie. Po podziękowaniach Dyrektor MBP w Gryficach głos ponownie zabrał Burmistrz Gryfic uroczyście ogłaszając, iż „…dziesiąte Jubileuszowe Spotkania Regionalne uważam za otwarte…”.

Czytaj więcej...

Spotkanie autorskie z Joanną Marią Chmielewską

27 października 2011 roku z inicjatywy Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach miało miejsce niezwykłe wydarzenie: swoich gryfickich czytelników odwiedziła Joanna Maria Chmielewska, pisarka, która, do ubiegłego roku, przez 20 lat mieszkała właśnie tutaj. Na spotkanie z autorką „Historii srebrnego talizmanu”, „Neski i srebrnego talizmanu” oraz „Poduszki w różowe słonie” przybyło ponad 30 osób, wśród których byli i młodzież, i dorośli, a nawet dwójka maluchów z rodzicami. Największą radość autorce sprawiła grupa licealistek, z którymi, kiedy były jeszcze w gimnazjum, prowadziła warsztaty twórczego pisania.

To spotkanie autorskie miało inną formę niż dotychczasowe. Zazwyczaj po przedstawieniu przez moderatora autor sam opowiadał losy swojego pisarstwa i później odpowiadał na pytania czytelników. W tym dniu od początku do końca był to dialog moderatora z autorem, do którego następnie włączyli się słuchający. Rozmowa dotyczyła głównie „Poduszki w różowe słonie”, najnowszej i jedynej, jak na razie, powieści dla dorosłych. Ale już w przyszłym roku ukaże się kolejna. W końcowej fazie spotkania pisarka przeczytała jedno ze swoich anielskich opowiadań - czekające w szufladzie gotowe do druku - za które dostała gromkie brawa. Potem były podziękowania i kwiaty, kolejka po autografy i zdjęcia z pisarką. Spotkanie zakończył wywiad udzielony dla Radia Plus Gryfice.

Czytaj więcej...

Jesień w poezji

W Oddziale dla Dzieci MBP w Gryficach, w piątek 21.10.2011 r. została przeprowadzona niezwykła lekcja „Jesień w poezji”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy II D z SP nr 3 w Gryficach z panią Barbarą Lentowczyk.

Dzieci podzielone na grupy rozwiązywały działania matematyczne, efektem czego było ułożenie hasła, wg którego przebiegała dalsza praca. Uczniowie poznali nowe pojęcia: poezja, poeta, czytały ze zrozumieniem wiersze o jesieni, które były umieszczone na liściach. Każda grupa po przeczytaniu na głos wiersza zadawała pytania pozostałym dzieciom. Na konturach drzew trzeba było umieścić, w zależności od polecenia w zadaniu, rzeczowniki, czasowniki czy przymiotniki określające jesienną porę roku. Praca w grupach nie jest łatwa, trzeba czasami pójść na kompromis, co się w zupełności udawało.

Czytaj więcej...

Życie Czesława Miłosza - spotkanie z Cecylią Judek

Z okazji „Roku Czesława Miłosza” we wtorek, 18 października 2011 r., w czytelni głównej, odbyła się prelekcja dotycząca życia i twórczości jednego z naszych noblistów, a mianowicie Czesław Miłosza. Z tej okazji na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach przyjechała Cecylia Judek ze Szczecina sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, aby spotkać się uczniami dwóch klas pierwszych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza. Nadmienić należy, iż w zeszłym tygodniu Szkoła ta obchodziła swój jubileusz nadania imienia, stąd też pomysł, aby to właśnie uczniowie z ZSP uczestniczyli w spotkaniu.

Czytaj więcej...

Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

Któż z nas nie miał w dzieciństwie pluszowego misia? Te miłe przytulanki doczekały się swojego święta, a są to Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. W poniedziałek 17.10.2011 r. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach w Oddziale dla Dzieci przygotowano misiaczkom urodzinowe przyjęcie. Na imprezę przyszli uczniowie klasy II D z SP nr 3 w Gryficach z Elżbietą Rospondek, przynosząc ze sobą „jubilatów”. Gościem była również nauczycielka Gimnazjum Nr 1 w Gryficach – Barbara Derlecka, która wspierała bibliotekarkę prowadzącą spotkanie, a w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała uczestnikom fragment opowiadania autorstwa M. Bonda pt. „ Miś zwany Paddington.”

Czytaj więcej...

Akceptuj pliki cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information