W poniedziałek 12 grudnia 2011 r. odbyło się podsumowanie X Jubileuszowych Spotkań Regionalnych, które odbyły się w dniach 28.10 – 26.11.2011 r. w Książnicy Pomorskiej pod hasłem „Gryfice w Szczecinie”. Cykl Spotkań Regionalnych ma na celu ukazanie kształtowania się tożsamości kulturowej regionu w aspekcie historycznym i współczesnym oraz popularyzację wiedzy regionalnej. Tegoroczne uroczystości objęte były honorowym patronatem Burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła. Do czytelni dla dorosłych przybyli niemalże wszyscy wystawcy, którzy poprzez swoją pracę i zaangażowanie oraz dorobek artystyczny i kolekcjonerski włączyli się w przygotowanie ekspozycji w Książnicy promując w ten sposób zarówno samą Bibliotekę, jak i Gminę Gryfice. Właśnie za ich wkład i pracę Burmistrz Gryfic był wdzięczny wręczając osobiście każdemu z zebranych uroczyste podziękowanie. W programie był też czas na obejrzenie krótkiej relacji z imprezy.
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Mikołaju, Mikołaju… w bibliotece dzieci czekają.
6 grudnia to oczekiwany przez wszystkie dzieci, dzień w którym odwiedza je wielki darczyńca, św. Mikołaj. Z tego powodu w Oddziale dla Dzieci gryfickiej biblioteki publicznej na odwiedziny Mikołaja czekali uczniowie klasy II „D” z SP nr 3 w Gryficach wraz z panią Barbarą Lentowczyk. Licznie przybyły też mamy uczniów, które wspierały swe pociechy w chwilach niepokoju i obaw przed wizytą dobroczyńcy.
Dzieci nie miały za dużo czasu na rozmyślania, czy otrzymają prezent, czy też rózgę, bo uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Poznały tradycje mikołajkowe i bożonarodzeniowe, układały puzzle oraz malowały portret Mikołaja. Uczyły się też piosenki. Z zaciekawieniem wysłuchały legendy o św. Mikołaju z Miry. Zajęcia odbywały się w grupach, co nie jest łatwe, ale portrety wyszły wspaniałe i już od dzisiaj zdobią biblioteczny hol. Pani Wioletta, mama jednego z uczniów, w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała „Opowieść o prawdziwym św. Mikołaju” autorstwa Artura Janickiego.
W Oddziale dla Dzieci w środę, 30 listopada 2011 r., dominowała andrzejkowa atmosfera. W tym dniu uczniowie klasy I „A” z SP nr 3 w Gryficach z panią Moniką Lal przyszli do biblioteki, by wróżyć i czarować. Od lat bibliotekarki starają się przekazywać polskie tradycje i obyczaje, a andrzejkowe święto to kolejna ku temu okazja.
Aby dobrze się bawić, dzieci zapoznano z historią Andrzejek i Katarzynek. Potem poddano się magii wróżenia, bowiem każdy chciał wiedzieć jaka czeka go przyszłość: jak na imię będzie miała żona czy mąż, jacy oni będą, na co uważać w najbliższej przyszłości lub jakiego prezentu można się wkrótce spodziewać? Wszystkiego można było się dowiedzieć z wróżb, a były to m.in.: przekłuwanie szpilką czerwonych serc, kręcenie butelką, rzucanie kostką, losowanie liczb, kolorów, trafianie grosikami do miseczki, wróżenie z kart. Największą frajdą było lanie wosku, a następnie odczytywanie uzyskanych wzorów.
W dniach 27.10. - 30.11.2011 w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach można było oglądać pokaz znaków pocztowych pod tytułem "Wspomnienie Jana Pawła II". Eksponaty wystawione w sześciu gablotach pochodziły ze zbioru Witolda Koziorowskiego.
Zanim pierwszy raz przekroczysz biblioteki progi, powiedz swoje imię gościu drogi...
W dniu 8 listopada 2011 r. po raz pierwszy progi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach przekroczyły przedszkolaki z Tąpadeł i Dargosławia. Urocze maluchy z dumą wypowiadały swoje imiona w czytelni dziecięcej podczas zajęć. Z okazji 185 rocznicy urodzin Carla Collodi, autora znanej bajki, której bohaterem jest psotny, drewniany pajacyk, bibliotekarka opowiedziała zasłuchanym dzieciom o przygodach Pinokio.
„Gryfice w Szczecinie” – pod tym hasłem odbyły się X Jubileuszowe Spotkania Regionalne, objęte honorowym patronatem Burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła, organizowane w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Cykl Spotkań Regionalnych w Książnicy Pomorskiej ma na celu ukazanie kształtowania się tożsamości kulturowej regionu w aspekcie historycznym i współczesnym oraz popularyzację wiedzy regionalnej. Uroczyste otwarcie wystawy prezentującej Gryfice odbyło się 28 października, o godz. 12:00, w Sali pod Piramidą. Na tę okazję do Książnicy Pomorskiej przybyło wielu gości z Gryfic i okolic oraz ze Szczecina. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli mediów.
Całość imprezy w roli konferansjerów, a wręcz wodzirejów poprowadziło dwoje uczniów, Aleksandra Baltrukiewicz i Bartosz Brożyński, z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gryficach. Prowadzący, ubrani w szlacheckie stroje z epoki, przywitali serdecznie gości i wyjaśnili zebranym cele Spotkań Regionalnych. Następnie głos zabrał Dyrektor Książnicy Pomorskiej – Lucjan Bąbolewski, który przedstawił gości ze Szczecina. Później przemówił Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł przedstawiając gości z Gryfic i okolic oraz dziękując Dyrektorowi Książnicy za zaproszenie do udziału w tak znamienitym, w dodatku jubileuszowym, przedsięwzięciu, które zarazem jest zapowiedzią przypadających w przyszłym roku obchodów 750-lecia nadania praw miejskich Gryficom. Następnie głos zabrała Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Gryficach Zofia Czasnowicz, dziękując swoim pracownikom za trud i zaangażowanie w zorganizowanie wystawy. Podziękowania z ust Zofii Czasnowicz popłynęły także w kierunku pracowników Książnicy, którzy pomagali przy wystawie. Po podziękowaniach Dyrektor MBP w Gryficach głos ponownie zabrał Burmistrz Gryfic uroczyście ogłaszając, iż „…dziesiąte Jubileuszowe Spotkania Regionalne uważam za otwarte…”.
27 października 2011 roku z inicjatywy Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach miało miejsce niezwykłe wydarzenie: swoich gryfickich czytelników odwiedziła Joanna Maria Chmielewska, pisarka, która, do ubiegłego roku, przez 20 lat mieszkała właśnie tutaj. Na spotkanie z autorką „Historii srebrnego talizmanu”, „Neski i srebrnego talizmanu” oraz „Poduszki w różowe słonie” przybyło ponad 30 osób, wśród których byli i młodzież, i dorośli, a nawet dwójka maluchów z rodzicami. Największą radość autorce sprawiła grupa licealistek, z którymi, kiedy były jeszcze w gimnazjum, prowadziła warsztaty twórczego pisania.
To spotkanie autorskie miało inną formę niż dotychczasowe. Zazwyczaj po przedstawieniu przez moderatora autor sam opowiadał losy swojego pisarstwa i później odpowiadał na pytania czytelników. W tym dniu od początku do końca był to dialog moderatora z autorem, do którego następnie włączyli się słuchający. Rozmowa dotyczyła głównie „Poduszki w różowe słonie”, najnowszej i jedynej, jak na razie, powieści dla dorosłych. Ale już w przyszłym roku ukaże się kolejna. W końcowej fazie spotkania pisarka przeczytała jedno ze swoich anielskich opowiadań - czekające w szufladzie gotowe do druku - za które dostała gromkie brawa. Potem były podziękowania i kwiaty, kolejka po autografy i zdjęcia z pisarką. Spotkanie zakończył wywiad udzielony dla Radia Plus Gryfice.
W Oddziale dla Dzieci MBP w Gryficach, w piątek 21.10.2011 r. została przeprowadzona niezwykła lekcja „Jesień w poezji”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy II D z SP nr 3 w Gryficach z panią Barbarą Lentowczyk.
Dzieci podzielone na grupy rozwiązywały działania matematyczne, efektem czego było ułożenie hasła, wg którego przebiegała dalsza praca. Uczniowie poznali nowe pojęcia: poezja, poeta, czytały ze zrozumieniem wiersze o jesieni, które były umieszczone na liściach. Każda grupa po przeczytaniu na głos wiersza zadawała pytania pozostałym dzieciom. Na konturach drzew trzeba było umieścić, w zależności od polecenia w zadaniu, rzeczowniki, czasowniki czy przymiotniki określające jesienną porę roku. Praca w grupach nie jest łatwa, trzeba czasami pójść na kompromis, co się w zupełności udawało.
Z okazji „Roku Czesława Miłosza” we wtorek, 18 października 2011 r., w czytelni głównej, odbyła się prelekcja dotycząca życia i twórczości jednego z naszych noblistów, a mianowicie Czesław Miłosza. Z tej okazji na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach przyjechała Cecylia Judek ze Szczecina sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, aby spotkać się uczniami dwóch klas pierwszych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza. Nadmienić należy, iż w zeszłym tygodniu Szkoła ta obchodziła swój jubileusz nadania imienia, stąd też pomysł, aby to właśnie uczniowie z ZSP uczestniczyli w spotkaniu.
Któż z nas nie miał w dzieciństwie pluszowego misia? Te miłe przytulanki doczekały się swojego święta, a są to Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. W poniedziałek 17.10.2011 r. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach w Oddziale dla Dzieci przygotowano misiaczkom urodzinowe przyjęcie. Na imprezę przyszli uczniowie klasy II D z SP nr 3 w Gryficach z Elżbietą Rospondek, przynosząc ze sobą „jubilatów”. Gościem była również nauczycielka Gimnazjum Nr 1 w Gryficach – Barbara Derlecka, która wspierała bibliotekarkę prowadzącą spotkanie, a w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała uczestnikom fragment opowiadania autorstwa M. Bonda pt. „ Miś zwany Paddington.”