Święto Rodzin w Bibliotece

Międzynarodowy Dzień Rodzin ustaliło Zgromadzenie Ogólne ONZ. W różnych państwach jest obchodzone w innych terminach. Ma na celu pogłębienie świadomości społeczeństwa na temat problemów rodziny. W niektórych krajach zastępuje Międzynarodowy Dzień Dziecka, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach w Oddziale dla dzieci postanowiono uczcić to święto przed zbliżającym się Dniem Ojca.

10 czerwca 2011 r. w czytelni dziecięcej spotkali się rodzice i ich dzieci – uczniowie klasy III „A” z SP nr 3 w Gryficach. Uroczystość została przygotowana przez wychowawczynię klasy – Grażynę Nawrocką oraz bibliotekarki z Oddziału dla Dzieci. Tuż po powitaniu licznie przybyłych gości, przystąpiono do głośnego czytania dzieciom przez rodziców w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Do czytania zostało wybrane opowiadanie pt. „Moje drzewko pomarańczowe” autorstwa Jose Mauro de Vasconcelos. Następnie dzieci wystąpiły z programem artystycznym, co wywołało łzy szczęścia w oczach rodziców. Przyszedł czas też na wspólną zabawę. W konkursie „Jak mama tatę poznała” okazało się, że na tę samą randkę tata przyszedł w sobotę, a mama we wtorek, mama ubrana była w spodnie, a tata widział ją w spódnicy. Wiele trudności sprawiło rozpoznanie swojej pociechy ukrytej za kotarką po stopach i po dłoniach gdyż wszystkie były duże lub małe, chudziutkie lub pulchniutkie, z krótkimi paluszkami lub dłońmi pianisty. W zabawach ze słowem „sto”, kwiatkiem na płatkach którego dzieci wyznawały „za co kocham rodziców”, czy dopasowaniem taty i mamy do odpowiedniego tekstu brali udział wszyscy. Nie sposób wymienić wszystkich konkursów. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjacielskiej atmosferze w wypełnionej po brzegi czytelni.

W trakcie częstowano się domowymi wypiekami i kawką, a dla dzieci nie zabrakło smacznych deserków. Rodzice otrzymali od dzieci drobne upominki: własnoręczne wykonane koszyczki oraz portrety, na których wcześniej trzeba było się rozpoznać. Mili goście mieli również okazję podziwiać statuetki i medale jakie biblioteka otrzymała za aktywny udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Anna Burda