Z wizytą w Trzebiatowie

16 kwietnia 2011 r. Biblioteka Publiczna im. Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej w Trzebiatowie obchodziła 65. rocznicę powstania. W związku z tym, na zaproszenie Dyrektora Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, pani Renaty Korek, do trzebiatowskiego pałacu udała się delegacja bibliotekarzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach, którym przewodziła pani Zofia Czasnowicz, Dyrektor MBP. W pałacowej Czytelni Głównej zebrało się bardzo wielu gości, których serdecznie przywitała dyrektor TOK. Uroczystość otworzył krótki wykład dr Janiny Kosman pt.: „Karta z dziejów dawnego bibliotekarstwa trzebiatowskiego”. Następnie dyrektor TOK przedstawiła prezentację „Biblioteka w krajobrazie miasta”. Kolejnym punktem spotkania była promocja książki „Ex libris szczeciński” poprowadzona przez jej autora Jerzego Piosickiego. Wystąpił on również z apelem do bibliofili i kolekcjonerów, aby zechcieli udostępnić mu swoje ex librisy do kolejnej książki, nad którą pracuje, poświęconej ex librisom województwa zachodniopomorskiego. Na fortepianie stały dwie piękne porcelanowe lalki, które nie były, jak się okazało, lalkami zwykłymi. Były to statuetki „Błękitnej Damy”, nadawane przez TOK osobom za szczególne zasługi. Wśród uhonorowanych był Krzysztof Wilczyński, redaktor naczelny Tygodnika Prywatnego „Gryfickie Echa”. Nie obyło się również bez odznaczeń dla koleżanek bibliotekarek za wybitne osiągnięcia w długoletniej pracy.

Po części oficjalnej goście wysłuchali koncertu utalentowanej trzebiatowskiej młodzieży. Zanim do czytelni wjechał jubileuszowy tort (a raczej trzy torty), wielu gości miało sposobność podziękować za zaproszenie i pogratulować tak wspaniałych osiągnięć na przestrzeni 65. lat istnienia i funkcjonowania placówki. Na zakończenie imprezy odpalone zostały race na torcie, goście odśpiewali na stojąco „Sto lat” i zasiedli do konsumowania przepysznych tortów. Było nam niezmiernie miło gościć na tak wspaniałej uroczystości. Z tego miejsca raz jeszcze dziękujemy za zaproszenie.

Grażyna Janowiak