"Szczecin w Gryficach" - wycieczka z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

W sobotę 1 października 2011 r. Miejską Bibliotekę Publiczną w Gryficach odwiedziła wycieczka pracowników Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie. To już tradycja bibliotekarzy z Książnicy, iż odwiedzają regiony, które następnie wystawiają się w Szczecinie w ramach Spotkań Regionalny. Na wstępie pięćdziesięcioosobowa grupa otrzymała od nas upominki w postaci folderu informacyjnego Biblioteki i zakładki do książek. Później był chwila relaksu i rozmów przy kawie i słodkim poczęstunku. Potem goście spotkali się z Burmistrzem Gryfic Andrzejem Szczygłem. Spotkanie uroczyście otworzyła Dyrektor Biblioteki Zofia Czasnowicz i powitała serdecznie wszystkich zebranych. Następnie głos zabrał Burmistrz Gryfic. Podziękował gościom  za przybycie i pokrótce opowiedział o Gryficach i ich rozwoju w ciągu ostatnich lat. Na koniec  Burmistrz odpowiadał na intrygujące przyjezdnych pytania, w tym także dziennikarzy ze Szczecina.

Następnie Dyrektor Biblioteki zaprosiła wszystkich do obejrzenia dwóch filmów. Pierwszym był film o bibliotece, który zobrazował przyjezdnym całokształt pracy bibliotekarzy, historię budynku oraz dotychczasowe osiągnięcia. Jako drugi przedstawiono film o Gryficach, na którym uwieczniono historię odrestaurowanych lokalnych zabytków Gminy Gryfice i samych Gryfic.

Po obejrzeniu filmów Dyrektor MBP zaprosiła wszystkich do zwiedzenia Biblioteki. W tym czasie goście zadawali różne pytania dotyczącej pracy z książką oraz pracy kulturalno-oświatowej,  a także robili zdjęcia.

Kolejnym punktem spotkania była wycieczka szlakiem gryfickich zabytków, na którą zabrał gości Robert Erchardt. Szlak rozpoczął się od zwiedzenia Galerii – Muzeum „BRAMA” zlokalizowanej w Wysokiej Bramie, następnie wszyscy odwiedzili Stałą Wystawę Pomorskich Kolei Wąskotorowych, która powstała w 1993 r. z dawnego muzeum i skansenu kolei wąskotorowych Pomorza Zachodniego, funkcjonującego od 1973 roku. Stamtąd wycieczkowicze udali się ul. Niepodległości w stronę kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, by wysłuchać tam lokalnej legendy o maszkaronach na wieży budowli. Zwiedzający porobili zdjęcia i udali się w stronę ul. Podgórnej, by obejrzeć kolejny zabytek sakralny w Gryficach, a mianowicie kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Gdy już wszyscy obejrzeli budowlę Robert Erchardt zaprowadził gości w stronę kościoła prawosławnego, Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Wszyscy zebrani podziwiali wygląd i wystrój świątyni. Gdy zrobiono ostatnie zdjęcie pan Robert zaprowadził wycieczkę w stronę Bramy Kamiennej, zwanej Młyńską. Obiektywom wędrowców nie umknął żaden detal tej odnowionej budowli. Następnie wszyscy w skupieniu wysłuchali snutej przez przewodnika starej opowieści o pastereczce i złym burmistrzu, który to odważywszy się napaść na ówczesny gród Greifenberg w zemście za brak reelekcji, zawisł na stryczku, a miasto ocaliła skromna pastereczka. Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie Baszty Prochowej, aby spod niej udać się mostem do Ogrodu Japońskiego. Tam wszyscy chętnie pozowali do wspólnych fotografii na tle malowniczego krajobrazu. Następnie ścieżką wzdłuż przepięknej Regi wycieczkowicze udali się w stronę młyna, by dalej przejść obok wodospadu ku bibliotece.

Na koniec przedstawiciele Książnicy Pomorskiej podziękowali za tak wspaniałą podróż po morzu historii i udali się na posiłek, by nabrać sił na zwiedzanie kościoła i pałacu w Trzygłowie.

Ta regionalna wycieczka to już historia, a przed nami X Jubileuszowe Spotkania Regionalne w Książnicy Pomorskiej „Gryfice w Szczecinie”, na które serdecznie zapraszają: Burmistrz Gryfic – Andrzej Szczygieł i Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach.