Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów za nami...

A działo się w tym czasie, oj działo!

Na zaproszenie MBP w Gryficach do udziału w lekcji bibliotecznej pojawili się: Ewa Capała z uczniami klasy IV A ze Szkoły Podstawowej Nr 3; Barbara Spalona i Alicja Koss-Chłopik z dwiema klasami pierwszymi z Gimnazjum Nr 2, Mariusz Rakoski z klasą I A z LO im. Bolesława Chrobrego oraz Edyta Gradoń-Dobroszewska z klasą I Technikum Ekonomicznego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza.

Prezes Polskiego Związku Filatelistów Koło Nr 3 Gryfice-Miasto Witold Koziorowski miał pracowity tydzień. Przedstawił uczestnikom lekcji historię listu i znaczka oraz opowiadał, jak przed laty obchodzono w Polsce tydzień pisania listów. A było to w „tamtych” odległych czasach - zaczęło się 1957 r. - ważnym wydarzeniem, ponieważ listy łączyły kraje z różnych systemów politycznych. Nawiązywały się międzynarodowe przyjaźnie. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała opowieści pana Witolda i zadawała liczne pytania związane z jego pasją - filatelistyką. W drugiej części młodzi ludzie pisali list do wybranego chorego dziecka z Marzycielskiej Poczty. W tym momencie zaczynały się schody, bo wielu osobom z trudem przychodziło zaadresowanie koperty. Pomocą służył pan Witold. Jedni pisali osobiste listy, inni zdecydowali się na napisanie jednego dużego wspólnego listu-plakatu.

Z Marzycielską Pocztą nasza Biblioteka związana jest od ubiegłorocznego Tygodnia Pisania Listów. Nawiązana wtedy korespondencyjna znajomość z podopieczną MP trwa do dzisiaj. Pani Anna Burda z Oddziału Dziecięcego pisze z dziećmi listy do 7-letniej Julii przy okazji różnych świąt i uroczystości bibliotecznych. Tym razem również dostanie ona dużą kopertę z 26. listami z Gryfic. Gimnazjaliści z jednej klasy pisali listy do 11-letniego Maćka, który, jako młody filatelista, dostanie oprócz 22 listów, kolorowy zbiór znaczków z kolekcji pana Witolda. Druga klasa gimnazjalistów, ze względu na brak czasu, dostała jako zadanie domowe, napisanie listów do 13-letniej Natalii. Poradzą sobie? Na pewno. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych miała za zadanie napisanie listu do, trochę starszego od siebie, chorego kolegi, 18-letniego Tomka. Oni jednak zdecydowali się na napisanie jednego dużego listu w formie plakatu, na którym potem złożyli podpisy. Im starsi tym bardziej leniwi?

A nam, organizatorom pozostało tylko zapakować listy do dużych kopert, a plakaty do tuby, nakleić znaczki, zaadresować do odbiorców i wysłać. A także podziękować wychowawcom, że przyprowadzili do Biblioteki swoje klasy, aby uczniowie mogli przyłączyć się do szlachetnej idei Marzycielskiej Poczty „Napisz list do chorego dziecka”. Mamy nadzieję, że echa tego tygodnia będą rozbrzmiewać długo w sercach wszystkich, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu.

Grażyna Janowiak