Życie Czesława Miłosza - spotkanie z Cecylią Judek

Z okazji „Roku Czesława Miłosza” we wtorek, 18 października 2011 r., w czytelni głównej, odbyła się prelekcja dotycząca życia i twórczości jednego z naszych noblistów, a mianowicie Czesław Miłosza. Z tej okazji na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach przyjechała Cecylia Judek ze Szczecina sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, aby spotkać się uczniami dwóch klas pierwszych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza. Nadmienić należy, iż w zeszłym tygodniu Szkoła ta obchodziła swój jubileusz nadania imienia, stąd też pomysł, aby to właśnie uczniowie z ZSP uczestniczyli w spotkaniu.

Gdy już wszyscy uczniowie pozajmowali miejsca Dyrektor Biblioteki Zofia Czasnowicz powitała przybyłych uczniów oraz przedstawiła im panią Cecylię. Następnie znamienity prelegent zabrał wszystkich w podróż w czasie na tereny wileńskie z początków XX w. do domu rodzinnego Czesław Miłosza. Przytaczając różne historie i anegdoty z życia poety pani Cecylia przeprowadziła zebranych przez jego twórczość omawiając dokonania z czasów młodości, poprzez działalność w okresie II wojny światowej i dorobek powojenny. Pani Judek nie zapomniała oczywiście opowiedzieć o przyznaniu poecie Nagrody Nobla. Oprócz stricte poetyckiego dorobku nasz prelegent opowiadał barwnie o dokonaniach Miłosza na polu prozy i innych gatunków literackich. Nie brakowało także różnorodnych opowieści z życia osobistego poety.

Po wykładzie uczniowie zadawali nurtujące ich pytania, na które pani Cecylia skwapliwie i wyczerpująco odpowiadała. Na koniec spotkania Dyrektor MBP Zofia Czasnowicz wręczając kwiaty podziękowała pani Cecylii za przyjazd i bardzo interesującą opowieść o Czesławie Miłoszu. Do podziękowań dołączyli się także zadowoleni uczniowie i ustawili się do pamiątkowej fotografii.