Jesień w poezji

W Oddziale dla Dzieci MBP w Gryficach, w piątek 21.10.2011 r. została przeprowadzona niezwykła lekcja „Jesień w poezji”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy II D z SP nr 3 w Gryficach z panią Barbarą Lentowczyk.

Dzieci podzielone na grupy rozwiązywały działania matematyczne, efektem czego było ułożenie hasła, wg którego przebiegała dalsza praca. Uczniowie poznali nowe pojęcia: poezja, poeta, czytały ze zrozumieniem wiersze o jesieni, które były umieszczone na liściach. Każda grupa po przeczytaniu na głos wiersza zadawała pytania pozostałym dzieciom. Na konturach drzew trzeba było umieścić, w zależności od polecenia w zadaniu, rzeczowniki, czasowniki czy przymiotniki określające jesienną porę roku. Praca w grupach nie jest łatwa, trzeba czasami pójść na kompromis, co się w zupełności udawało.

Kiedy przyszedł czas na pracę plastyczną, czyli wykonanie na dużych arkuszach papieru Pani Jesieni, do czytelni, prosto z sadu, z koszykiem pełnym owoców, przyszła prawdziwa Pani Jesień ustrojona w czerwone korale. Oceniła swoje portrety na szóstkę i poczęstowała autorów kanapkami z miodem, które zniknęły w mig z talerzyków. Obsypana liśćmi Jesień została w bibliotece, a dzieci powędrowały do szkoły.

Anna Burda