Spotkania Regionalne w Książnicy Pomorskiej

„Gryfice w Szczecinie” – pod tym hasłem odbyły się X Jubileuszowe Spotkania Regionalne, objęte honorowym patronatem Burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła, organizowane w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Cykl Spotkań Regionalnych w Książnicy Pomorskiej ma na celu ukazanie kształtowania się tożsamości kulturowej regionu w aspekcie historycznym i współczesnym oraz popularyzację wiedzy regionalnej. Uroczyste otwarcie wystawy prezentującej Gryfice odbyło się 28 października, o godz. 12:00, w Sali pod Piramidą. Na tę okazję do Książnicy Pomorskiej przybyło wielu gości z Gryfic i okolic oraz ze Szczecina. Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli mediów.

Całość imprezy w roli konferansjerów, a wręcz wodzirejów poprowadziło dwoje uczniów, Aleksandra Baltrukiewicz i Bartosz Brożyński, z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gryficach. Prowadzący, ubrani w szlacheckie stroje z epoki, przywitali serdecznie gości i wyjaśnili zebranym cele Spotkań Regionalnych. Następnie głos zabrał Dyrektor Książnicy Pomorskiej – Lucjan Bąbolewski, który przedstawił gości ze Szczecina. Później przemówił Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł przedstawiając gości z Gryfic i okolic oraz dziękując Dyrektorowi Książnicy za zaproszenie do udziału w tak znamienitym, w dodatku jubileuszowym, przedsięwzięciu, które zarazem jest zapowiedzią przypadających w przyszłym roku obchodów 750-lecia nadania praw miejskich Gryficom. Następnie głos zabrała Dyrektor Miejskiej Biblioteki w Gryficach Zofia Czasnowicz, dziękując swoim pracownikom za trud i zaangażowanie w zorganizowanie wystawy. Podziękowania z ust Zofii Czasnowicz popłynęły także w kierunku pracowników Książnicy, którzy pomagali przy wystawie. Po podziękowaniach Dyrektor MBP w Gryficach głos ponownie zabrał Burmistrz Gryfic uroczyście ogłaszając, iż „…dziesiąte Jubileuszowe Spotkania Regionalne uważam za otwarte…”.

Po tych słowach głos zabrali Aleksandra i Bartosz zapraszając zebranych do zajęcia miejsc i obejrzenia dwóch filmów. Pierwszy opowiadał o historii i rozwoju Gryfic, drugi zaś w skrócie obrazował codzienną pracę i dokonania Biblioteki w Gryficach. Po zakończeniu projekcji filmów licealiści przedstawili gościom wystawców prezentowanych prac: Anna Binduła – wystawa tkaniny artystycznej; Bożena i Ryszard Czerwiec – wystawa haftu krzyżykowego; Teresa Dąbkowska – wystawa haftu krzyżykowego; Jerzy Dąbrowski – kolekcja militariów dotyczących jednostki wojskowej w Gryficach, Witold Koziorowski – Prezes Polskiego Związku Filatelistów Koło Nr 3 Gryfice-Miasto – wystawa Kronik Koła, pokaz plakatów z wystaw filatelistycznych organizowanych w MBP w Gryficach oraz wystawa „Biblioteki świta i ich skarby w filatelistyce”; Tomasz Krężel – wystawa malarstwa i grafiki oraz prezentacja rzeźb; Agnieszka Ostrowska – pracownia „Madame de mode – edukacja twórcza”; Waldemar Seniuta – wystawa malarstwa i grafiki; Agnieszka Wisławska – wystawa malarstwa; Gryficki Dom Kultury – wystawa fotografii. Ponadto zaproszono zebranych do obejrzenia: stoiska gryfickiego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gryflandia”; wystawa kronik Związku Sybiraków – Koło Terenowe w Gryficach oraz wystawy zbiorów bibliotecznych, m.in.: zbiory regionalne, książki lokalnych twórców, książki z autografem, nagrody i wyróżnienia przyznane Bibliotece. Oprócz tego zwiedzający w czasie oglądania ekspozycji mieli okazje posłuchać poezji śpiewanej w wykonaniu Tomasza Skierczyńskiego. A jeśli i to nie wystarczyłoby zwiedzającym mogli oni udać się do Sali Kolumnowej, gdzie na zaproszenie Naszej Biblioteki, na spotkanie autorskie z uczniami ze Szczecina, przybyła Joanna Maria Chmielewska. Autorka opowiadań dla najmłodszych czytelników np. Historia Nibyryjka, a także powieści dla nieco starszych, jak Historia srebrnego talizmanu, czy jej kontynuacja Neska i srebrny talizman. W dorobku Pani Joanny znajdzie się również coś dla dorosłych - Poduszka w różowe słonie.

Wystawę można zwiedzać do 26 listopada 2011 r. w Sali pod Piramidą w godzinach otwarcia Książnicy Pomorskiej (ul. Podgórna 15/16) w Szczecinie.

Dziękujemy wszystkim wystawcom za udostępnienie swoich zbiorów i prac, a także za pomoc w zorganizowaniu wystawy oraz Jerzemu Dąbrowskiemu i Mariuszowi Rakoskiemu za udostępnienie swoich fotografii.