Spotkanie autorskie z Joanną Marią Chmielewską

27 października 2011 roku z inicjatywy Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach miało miejsce niezwykłe wydarzenie: swoich gryfickich czytelników odwiedziła Joanna Maria Chmielewska, pisarka, która, do ubiegłego roku, przez 20 lat mieszkała właśnie tutaj. Na spotkanie z autorką „Historii srebrnego talizmanu”, „Neski i srebrnego talizmanu” oraz „Poduszki w różowe słonie” przybyło ponad 30 osób, wśród których byli i młodzież, i dorośli, a nawet dwójka maluchów z rodzicami. Największą radość autorce sprawiła grupa licealistek, z którymi, kiedy były jeszcze w gimnazjum, prowadziła warsztaty twórczego pisania.

To spotkanie autorskie miało inną formę niż dotychczasowe. Zazwyczaj po przedstawieniu przez moderatora autor sam opowiadał losy swojego pisarstwa i później odpowiadał na pytania czytelników. W tym dniu od początku do końca był to dialog moderatora z autorem, do którego następnie włączyli się słuchający. Rozmowa dotyczyła głównie „Poduszki w różowe słonie”, najnowszej i jedynej, jak na razie, powieści dla dorosłych. Ale już w przyszłym roku ukaże się kolejna. W końcowej fazie spotkania pisarka przeczytała jedno ze swoich anielskich opowiadań - czekające w szufladzie gotowe do druku - za które dostała gromkie brawa. Potem były podziękowania i kwiaty, kolejka po autografy i zdjęcia z pisarką. Spotkanie zakończył wywiad udzielony dla Radia Plus Gryfice.

Na tym jednak nie koniec spotkań pani Joanny z czytelnikami. Bowiem następne odbyło się już 28 października w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie w ramach X Jubileuszowych Spotkań Regionalnych „Gryfice w Szczecinie”. Tym razem było to spotkanie autorki z młodym czytelnikiem. Na zaproszenie Książnicy przybyli uczniowie dwóch klas ze szczecińskich szkół podstawowych z wychowawcami. Autorka zaprawiona w bojach (spotkań autorskich z dziećmi zaliczyła już sporo) tak zaciekawiła słuchaczy, że niemal każdy zadawał jakieś pytanie, a najczęściej dopytywał się o dalsze losy bohaterów książek o srebrnym talizmanie. Najsmaczniejszym punktem spotkania były magiczne ciasteczka, którymi pisarka poczęstowała swoich gości. Na koniec, jak zwykle, były podziękowania, autografy i wspólne zdjęcia.

To spotkanie było wyjątkowe także dla pani Joanny ze względu na obecność Maćka, chłopca, który „Historię srebrnego talizmanu” przeczytał kilkanaście razy. Aktualnie jest uczniem klasy IV szkoły podstawowej, a książkę dostał od mamy, kiedy był w „zerówce”. Tym razem spotkanie uwieńczył „wywiad” przeprowadzony przez autorkę z tym właśnie czytelnikiem. Co takiego jest w „Historii srebrnego talizmanu” Joanny Marii Chmielewskiej, że ma ona takiego fana?

Moderator DKK
Grażyna Janowiak