Andrzejkowe czarowanie

W Oddziale dla Dzieci w środę, 30 listopada 2011 r., dominowała andrzejkowa atmosfera. W tym dniu uczniowie klasy I „A” z SP nr 3 w Gryficach z panią Moniką Lal przyszli do biblioteki, by wróżyć i czarować. Od lat bibliotekarki starają się przekazywać polskie tradycje i obyczaje, a andrzejkowe święto to kolejna ku temu okazja.

Aby dobrze się bawić, dzieci zapoznano z historią Andrzejek i Katarzynek. Potem poddano się magii wróżenia, bowiem każdy chciał wiedzieć jaka czeka go przyszłość: jak na imię będzie miała żona czy mąż, jacy oni będą, na co uważać w najbliższej przyszłości lub jakiego prezentu można się wkrótce spodziewać? Wszystkiego można było się dowiedzieć z wróżb, a były to m.in.: przekłuwanie szpilką czerwonych serc, kręcenie butelką, rzucanie kostką, losowanie liczb, kolorów, trafianie grosikami do miseczki, wróżenie z kart. Największą frajdą było lanie wosku, a następnie odczytywanie uzyskanych wzorów.

Chociaż spotkanie odbyło się w andrzejkowe przedpołudnie panowała miła, podniosła atmosfera. Mamy nadzieję, że dzieci będą przekazywać polskie tradycje kolejnym pokoleniom, a wspaniała zabawa pomoże im zapamiętać jak miło spędziły czas w bibliotece.

Anna Burda