Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Bajkowe spotkanie

W czwartek 20 grudnia w Oddziale dla dzieci ostatnie w tym roku spotkanie czytelnicze, tym razem dla uczniów kl. I”A” z SP 4 w Gryficach, którzy przybyli ze swoją nauczycielką Danutą Bezczyńską. Imprezę czytelniczą przygotowały i poprowadziły uczennice klasy II” A” z Gimnazjum Nr 2 w Gryficach w ramach realizacji swojego szkolnego projektu, nad którego przebiegiem czuwały nauczycielki: Małgorzata Gąsior i Marzena Wyczkowska . „Występ” składał się głośnego czytania baśni Hansa Christiana Andersena nawiązujących do Świąt Bożego Narodzenia oraz zimy.

Czytaj więcej...

Przyrzekali książce

Dnia 18 grudnia 2012r w Oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach w szeregi czytelników wstąpili uczniowie klasy II C i II D z SP nr 3 w Gryficach. Na uroczystość przybyli w odświętnych strojach, więc w bibliotece zrobiło się kolorowo i uroczyście. Wcześniej dzieci uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych, na których zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się o jej funkcjonowaniu: jak zostać czytelnikiem, szanować książkę oraz poznały drogę książki od autora do czytelnika. Dzisiaj w swobodnej rozmowie wiadomości zostały sprawdzone i utrwalone. W trakcie dyskusji pani Barbara Derlecka , nauczycielka, wraz uczniami Gimnazjum nr 1 w Gryficach w ramach OK. „Cała Polska czyta dzieciom” , czytali opowiadania i wiersze o książce, bohaterce spotkania. Pasowania ” gigantyczną „ kredką , dokonała Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Koło nr 6 w Gryficach - Genowefa Kijowska. Wszystkie dzieci na pamiątkę otrzymały książkę oraz dyplom pasowania. Na koniec wspólnie zaśpiewano parę kolęd i w tym świątecznym nastroju nastąpiło dzisiejsze rozstanie z nowymi czytelnikami.

Czytaj więcej...

Konkurs plastyczny rozstrzygnięty

W Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddziale dla dzieci 12 grudnia 2012 r. miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pod hasłem „Świat Króla Maciusia Pierwszego i Kajtusia Czarodzieja”. Konkurs został zorganizowany z okazji Roku Janusza Korczaka i skierowany do uczniów szkól podstawowych. Komisja w składzie:  Zofia Czasnowicz – dyrektor MBP w Gryfice, Anna Burda - bibliotekarka z Oddziału dla dzieci, Grażyna Janowiak – bibliotekarka z Oddziału dla dorosłych, Agnieszka Wisławska – nauczycielka z SP nr 3 w Gryficach, Mariusz Rakoski – nauczyciel, oceniła 88 prac konkursowych, które spełniły warunki konkursu.

W przedziale klas III-IV zostały wyłonione następujące miejsca:

  1. Agata Kryger kl. IV A z SP4
  2. Maciej Rychlik kl. III D z SP3
  3. Hubert Borodziewicz kl. IV z SP4

Wyróżnienia specjalne otrzymali:

  • Larysa Fil kl. IV C z SP4 Gryfice
  • Kacper Dzimiński kl. IV A z SP4 Gryfice
  • Krystian Wałęga kl. IV A z SP4 Gryfice
  • Oliwia Nocko kl. III z SP4 Gryfice
  • Natalia Ratajczak kl. III z SP4 Gryfice
  • Nastazja Szpyra kl. IV SP4 Gryfice
  • Jolanta Artiuch kl. III B z SP3 Gryfice

W przedziale klas V-VI zostały przyznane dwa równorzędne miejsca:

  1. Klaudia Dudek z Zespołu Szkól z Oddziałami Integracyjnymi z Mrzeżyna
  2. Anna Romanko z Zespołu Szkól z Oddziałami Integracyjnymi z Mrzeżyna
  3. Oliwia Krasińska , kl. VC z SP4 w Gryficach

 Wyróżnienia specjalne otrzymali:

  •  Arkadiusz Kolanica kl. V z SP nr 2 w Płotach
  • Anna Rałowiec  kl. V C z SP4 Gryfice
  • Jakub Kubiak kl. V A z SP4 Gryfice

 Dzieci otrzymały nagrody książkowe, dyplomy i wyróżnienia specjalne. Spotkanie odbyło się w miłej świątecznej atmosferze przy choince i kolędach oraz słodkim poczęstunku. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a laureatom składamy gratulacje. Prace konkursowe wyeksponowane są w holu biblioteki oraz wypożyczalni dla dzieci. Zapraszamy do oglądania w godzinach otwarcia placówki.

 Anna Burda

Obrady komisji z 27.11.2012 r.

Uroczyste podsumowanie konkursu 12.12.2012 r.


Mikołajki w Bibliotece

Dzień 6 grudnia to czas obdarowywania prezentami najmłodszych. W tym dniu Mikołaj odwiedził również Oddział dla dzieci gryfickiej MBP, gdzie beztrosko przy choince spędzali czas uczniowie kl. I „C” z SP nr 3 w Gryficach. Wychowawczyni klasy Wanda Kamińska i przybyłe mamy pomagały bibliotekarce w sprawnym przebiegu mikołajkowych zajęć. Pani Halinka – mama jednego z uczniów – przeczytała wiersz Jerzego Kerna pt. „Mikołaje” w ramach OK „Cała Polska czyta dzieciom”.

Nagle rozległ się alarm strażackiego wozu...

Czytaj więcej...

Link do przyszłości

Dnia 4 grudnia 2012 r.  o godz. 10:00 w oddziale dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach odbyło się spotkanie w ramach projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”, którego celem jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki  i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz gospodarki opartej na wiedzy.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z ZSP im. Czesława Miłosza oraz  młodzież z LO im Bolesława Chrobrego w Gryficach uczestnicy spotkania poznali listę „zawodów przyszłości” oraz próbowali ustalić predyspozycje, które są im  potrzebne, aby je wykonywać.  Punktem kulminacyjnym spotkania było wystąpienie profesjonalisty Krzysztofa Arciszewskiego, który pracą z nowymi mediami zajmuje się od 6 lat. Nawiązał współpracę z niewielką agencją interaktywną Capricom, w której miał okazję tworzyć strony internetowe, animacje a także projektować elementy identyfikacji dla takich firm jak Sony Entertainment, Eidos Interactive czy też Playlogic. W tej samej agencji zajmował się także projektowaniem grafiki do gier na platformy mobilne (technologia Java). Jedna z tych gier – Hołowczyc Rally – została zakupiona przez Nokię i jest preinstalowana na urządzeniach przeznaczonych na polski rynek. Współpracował też z nowopowstałą komórką agencji odpowiedzialną za kreacje mobilne projektując interfejsy autorskich aplikacji na urządzenia marki Apple. Niezależnie tworzy również teledyski, filmy reklamowe oraz animacje. Aktualnie koncentruje się na kontynuacji studiów na Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku multimedia. Opowiedział słuchaczom o swojej drodze do sukcesu, podkreślając jednocześnie, jak ważne jest to, by wybrać zajęcie, w którym wykorzystujemy swoje zdolności i które przynoszą nam satysfakcję. Zwrócił również uwagę na rolę nowych technologii, których dynamiczny rozwój kreuje zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów. Młodzież z wielkim zaangażowaniem wysłuchała prelekcji. Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania, które pozwoliły im zorientować się w aktualnych trendach na rynku pracy. Okazało się to niełatwym zadaniem, a niektóre odpowiedzi były wręcz zaskakujące.

Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Małgorzata Franek



Andrzejkowe czary–mary

Przekazywanie dzieciom dawnych tradycji i obyczajów to ważne zadanie dla dorosłych, dlatego 30 listopada 2012 r. w bibliotecznym oddziale dla dzieci zorganizowano spotkanie andrzejkowe dla uczniów kl. I „A” z SP nr 3 w Gryficach. W tym dniu każdy chce sobie powróżyć, ale w czytelni zanim przystąpiono do zabawy, bibliotekarka opowiedziała dzieciom jak wróżono dawniej, przeczytała wiersz pt. „Andrzejkowe wróżby” autorstwa Bogusława Michalca, korzystała też z książki dla dzieci, w której autor w humorystyczny sposób opisuje właścicieli poszczególnych imion.

Czytaj więcej...

51 miejsce na prawie 700 bibliotek w Polsce

Awansem na 51 miejsce spośród prawie 700 bibliotek z całego kraju zakończyło się dla biblioteki podsumowanie rankingu bibliotek przeprowadzonego przez redakcję dziennika Rzeczpospolita. 51 miejsce do dla nas wielki sukces. Ranking, już po raz drugi, przygotowała redakcja „Rzeczpospolitej" wraz z Instytutem Książki.

"Jak powstał ranking? Wysłaliśmy ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców. Uzyskaliśmy prawie 700 odpowiedzi. Ankieta zawierała 18 pytań. Ocenialiśmy między innymi powierzchnie biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców; średnie zatrudnienie w placówce; księgozbiór na 1000 mieszkańców; wielkość księgozbioru nabytego po 2001 roku czy nowe książki zakupione w 2011 roku. Punkty można było uzyskać za procent dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2012 r. oraz pozyskane przez bibliotekę środki pozabudżetowe w 2011 roku. Przyznawaliśmy punkty za dostępne dla czytelników tytuły prasowe; posiadanie strony internetowej; dostępność Internetu dla czytelników; działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie etc.; wolontariat – 10 pkt. Dodatkowo biblioteki otrzymywały punkty za udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i książki dla osób słabowidzących i niewidomych. Oprócz odpowiedzi na ankietę wykorzystaliśmy dane z GUS o liczbie czytelników w bibliotece na 1000 mieszkańców, oraz liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2011 roku. W sumie w całym rankingu biblioteka mogła uzyskać 335 pkt." czytamy na łamach poniedziałkowego wydania gazety z czego biblioteka uzyskała 241,2 pkt.

Co to była za noc?!

…właściwie, to tylko pół nocy, ale jednak… To pierwsza taka impreza w naszej bibliotece. Autorami tego zamieszania była młodzież z Gimnazjum Nr 2 ze swoimi nauczycielkami, z głównodowodzącą – Marzeną Wyczkowską. Szkoła ta jest partnerem biblioteki w Programie Rozwoju Bibliotek.

Dzień wcześniej dziewczyny przerobiły czytelnię dla dzieci na potrzeby nocnego czytania. Podzieliły ją na dwie części. Białe prześcieradła, rozpięte na sznurkach między wieszakami, ogrodziły kącik do czytania. Przy wejściu stoły, ustawione pod oknem, utworzyły bufet. Firanki i prześcieradła zostały udekorowane papierowymi duszkami, ptakami i nietoperzami. Całość zapowiadała tajemnicze spotkanie.

Przed 18:00, w piątek, 16 listopada bufet powoli zapełniał się smakołykami przygotowanymi przez rodziców, których pociechy zdecydowały się spędzić tę noc w bibliotece. Stoły uginały się pod blachami ciast (różnymi rodzajami szarlotek – bo to taka szarlotkowa pora roku) i wielosmakowymi babeczkami. Soki, woda, herbata i kawa dopełniały całości.

Niespodziankę organizatorom zrobił Jan Major, który z torbą „Góralek”, przyszedł do czytelni i zapytał, czy może trochę z nimi posiedzieć. Młodzież podziękowała za słodycze brawami i zaprosiła gościa do swojego świata za parawanem z prześcieradeł.

Czytaj więcej...

Jesienny spacer z Panią Jesienią

Dnia 13 listopada 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach w Oddziale dla dzieci miało miejsce spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klasy III”D” z SP nr 3 w Gryficach z nauczycielką Barbarą Lentowczyk. Jesienna impreza czytelnicza połączona została z ciekawą prelekcją przeprowadzoną przez p. Eugeniusza Rozbickiego i p. Leonarda Grzelaka reprezentujących Wiejską Pasiekę Waniorowo.

Panowie opowiedzieli dzieciom o tym jak powstaje miód, o jego zdrowotnych walorach – tak bardzo przydatnych w okresie jesieni i zimy – oraz życiu pożytecznych pszczółek. Dzieci degustowały , pszczeli pyłek i różne rodzaje miodu, a każde z nich otrzymało mały słoiczek ze słodkim przysmakiem do domu. Następnie pani Agata Doboszewska w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” głośno przeczytała opowiadanie pt. „Agatka na tropach jesieni”. Tekst opowiadał o jesiennych przygodach trzech dziewczynek Ani, Basi i Agatki oraz psa Profesora i kocura Fiotka. Wszyscy głośno się śmiali, gdy dziewczynki założyły garnki na głowy, by uchronić się przed deszczem spadających kasztanów, a jedna z nich zapominając wróciła z garnkiem na głowie do domu.

Czytaj więcej...

Spotkanie z Marią Czubaszek

W poniedziałek 5 listopada 2012 r. na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach i Dyskusyjnego Klub Książki do Gryfic na spotkanie autorskie przybyła nietuzinkowa Maria Czubaszek. „Panią ze Szkiełka” dzięki swej uprzejmości przywiózł Arkadiusz Szekieta, za co serdecznie dziękujemy.

Na spotkanie, które odbyło się o godz. 18:00 do siedziby Biblioteki przybyło ponad 200 osób z Gryfic i okolic, a nawet z oddalonego o 25 km Reska. Ponad dwuipółgodzinne spotkanie upłynęło w niesamowicie przyjemnej i niecodziennej atmosferze humoru, zabawy i podekscytowania. Pani Maria barwnie, i z wielkim dystansem do własnej osoby, opowiadała o swoim życiu i twórczości urozmaicając je różnorodnymi anegdotami.

Na koniec spotkania ogromna grupa sympatyków ustawiła się w kolejce po autografy, by móc choć zamienić słówko z Panią Marią.

Czytaj więcej...

Akceptuj pliki cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information