Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Zaopiekuj się książką w Gryficach



Firma SKOK Ubezpieczenia we wrześniu bieżącego roku prowadzi akcję pod tytułem „Zaopiekuj się książką”. Projekt ma znamiona bookcrossingu - społecznej akcji zachęcającej ludzi do czytania i dzielenia się książką poprzez pozostawianie jej w miejscach publicznych tak, aby każdy mógł z niej skorzystać.

Głównym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa i przywrócenie książkom należnego im miejsca – zamiast leżeć na półce, książka powinna „żyć”, podróżować z rąk do rąk. Chcemy przypomnieć ludziom, że biblioteka jest miejscem, w którym książki  czekają na kolejnego „opiekuna”. Organizator nawiązał współpracę z wydawnictwem Zysk i S-ka, od którego zakupi nakład książek niezbędny do przeprowadzenia akcji. Wydawnictwo obejmie ją swoim patronatem.

W każdym zakupionym egzemplarzu książki znajduje się naklejka reklamowa informująca o organizatorze i charakterze inicjatywy, zachęcająca do przeczytania i pozostawienia książki w miejscu publicznym, przekazania jej przyjacielowi, bądź oddania do biblioteki.

Akcja ma charakter ogólnopolski – do jej przeprowadzenia wybrano 16 miast (po jednym z każdego województwa): Augustów, Biała Podlaska, Bochnia, Braniewo, Brzeg, Cieszyn, Gryfice, Jarocin, Kartuzy, Legionowo, Lipno, Łańcut, Łowicz, Międzyrzecze, Sandomierz i Zgorzelec.



"Dlaczego wyróżniono właśnie te 16 miast?

- Zależało nam przede wszystkim na tym, by akcja objęła swoim zasięgiem całą Polskę. Stąd, naturalnie, wybór padł na 16 miast powiatowych – po jednym z każdego województwa. Organizowane i nagłaśniane dotychczas akcje „uwalniania książek” odbywały się zazwyczaj w dużych miastach (np. Poznań, Wrocław). My natomiast, dokonując selekcji miast kierowaliśmy się wysoko rozwiniętymi więziami łączącymi społeczność lokalną, aktywnością poszczególnych miast na polu działań kulturalnych i edukacyjnych oraz walorami turystycznymi danego regionu. Jednym z ważniejszych celów akcji jest aktywizacja mieszkańców i społeczności lokalnych do czytania i dzielenia się słowem pisanym.

Jak poradziliście sobie z logistyką akcji prowadzonej jednocześnie w 16 miastach całej Polski?

- Nie byłoby to możliwe bez pomocy Miejskich Bibliotek Publicznych ze wszystkich miast.Nawiązanie kontaktu z bibliotekami było najbardziej naturalnym krokiem. I nie pomyliliśmy się, bo komu może bardziej zależeć na promowaniu szeroko pojętego czytelnictwa niż właśnie bibliotekom? Ich zaangażowanie w akcję przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Bardzo się cieszymy, że zechciały podjąć tę współpracę."

Cała rozmowa z Jackiem Jewułą, kierownikiem Zespołu Marketingu SKOK Ubezpieczeń dostępna jest na stronie książka.net.pl

W Gryficach w wielu miejscach publicznych rozłożono kilkadziesiąt książek, które rozpoczęły wędrówkę pomiędzy czytelnikami dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Gryficach. Wypożyczanie wystawionych książek nie jest kontrolowane, co nie oznacza, że nie będzie trzeba oddawać książek, gdyż zostały one opatrzone specjalnymi naklejkami i powinny wrócić na swoje miejsce po przeczytaniu. Naklejka w każdym egzemplarzu informuje o organizatorze i charakterze inicjatywy, zachęca do przeczytania i pozostawienia książki w miejscu publicznym bądź przekazania jej przyjacielowi lub bibliotece.

Kampania ma również swój profil na Facebooku. Partnerem kampanii jest wydawnictwo Zysk i S-ka, a jej przebieg koordynuje agencja Apella. Patronat honorowy objęło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Kampania została przygotowana na zlecenie firmy SKOK Ubezpieczenia.

Tytuły, które będzie można znaleźć na „ulicznej wypożyczalni”:

  1. A czy wiesz, dziecino miła... Wybór poezji patriotycznej dla dzieci – Maria Konopnicka
  2. Bajarka opowiada. Zbiór baśni z całego świata – Maria Niklewiczowa
  3. Bajki – Adam Mickiewicz
  4. Baśnie polskie – Hanna Januszewska
  5. Bohaterski miś – Bronisława Ostrowska
  6. Dla dzieci – Władysław Broniewski
  7. Dom nad rozlewiskiem – Małgorzata Kalicińska
  8. Esej o duszy polskiej – Ryszard Legutko
  9. Fikołki na trzepaku – Małgorzata Kalicińska
  10. Gra o Tron – George R.R. Martin
  11. Jak to na wojence – Edward Słoński
  12. Katechizm polskiego dziecka – Władysław Bełza
  13. Mali zwycięzcy – Antoni Ferdynand Ossendowski
  14. Marianna i róże – Janina Federowicz i Joanna Konopińska
  15. Miłość nad rozlewiskiem – Małgorzata Kalicińska
  16. Ogródek – Maria Kownacka
  17. Polesie – Antoni Ferdynand Ossendowski
  18. Powroty nad rozlewisko – Małgorzata Kalicińska
  19. Taktyka współczesnej piłki nożnej – Miłosz Stępiński
  20. Trzech panów na włóczędze – Jerome K. Jerome
  21. Trzech panów w łódce (nie licząc psa) – Jerome K. Jerome
  22. Wiersze dla dzieci – Konstanty Ildefons Gałczyński
  23. Wiośnin – Ernest Bryll
  24. Władca pierścieni – JRR Tolkien
  25. Żniwo gniewu – Lucie Di Angeli-Ilovan



Akceptuj pliki cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information