Tydzień Zakazanych Książek

Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach włączyła się do kolejnej społecznej akcji. Tym razem jest to „Tydzień Książek Zakazanych”, obchodzony w Stanach Zjednoczonych już od 30. lat, a w Polsce organizowany po raz drugi i przypada w dniach 30 września – 6 października.

Celem akcji jest propagowanie wolności słowa i ukazywanie zagrożeń związanych z cenzurowaniem treści ze względów politycznych, światopoglądowych czy obyczajowych. Jednak my, bibliotekarze, chcemy także, jak autorzy serwisu bibliosfera.net, którzy są propagatorami Tygodnia Książek Zakazanych w Polsce, aby ta inicjatywa była nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby była okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęciła do czytania, także książek, które w pewnym momencie znalazły się „na cenzurowanym” z łatką niepoprawności czy to politycznej, czy obyczajowej.

Z tej właśnie okazji w gryfickiej Bibliotece otwieramy Dział Ksiąg Zakazanych, do odwiedzania którego zapraszamy od 1 października 2012 r.

Warto przyjść i zapoznać się z listą książek zakazanych, wziąć taką książkę do ręki, a nawet… wypożyczyć. Tyle, że w późniejszym terminie, bo w Tygodniu Książek Zakazanych tytułów z tej listy nie wypożyczamy. A przy okazji można się dowiedzieć dlaczego m. in. „Czerwony Kapturek” znalazł się w tym dziale…

Grażyna Janowiak