Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Sprzęt z "Kraszewskiego" już w Bibliotece

Z radością przypominamy naszym czytelnikom, iż gryficka biblioteka znalazła się w gronie laureatów Zadania V.1b (biblioteki powiatowe) naboru do programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” na rok 2013 r.

Zgodnie z celem programu, i z założeniami składnego wniosku, biblioteka zakupiła serwer typu rack oraz macierz dyskową w celu podniesienia standardu usług świadczonych przez bibliotekę dla czytelników i użytkowników. Sprzęt jest już w bibliotece i trwają ostatnie prace instalatorskie.

Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

Zimy czar...

Po raz kolejny współpraca Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Gryficach z Miejską Biblioteką Publiczną okazała się bardzo udana.

Grupa uczniów z klas: Ia, Ib, IIc i IIId gryfickiej Dwójki, pod opieką pań: Alicji Koss-Chłopik i Magdaleny Halak, spotkała się 11 grudnia 2013 r. w czytelni głównej MBP na drugim spotkaniu z cyklu "Cztery pory roku". Hasłem przewodnim pierwszej wieczornicy było "Czytajmy, by pamiętać", zaś tym razem młodzieży przyświecało hasło "Zimy czar...".

Przygotowania do spotkania ruszyły pełną parą już 10 grudnia 2013 r., kiedy to uczniowie, wraz z nauczycielkami, przepięknie przystroili salę biblioteczną stwarzając niezapomniany świąteczny nastrój. Dzień później przybyli na spotkanie z literaturą. Swoją obecnością zaszczyciły ich również panie: Iwona Borkowska – reporterka Radia PLUS Gryfice i Jadwiga Sikora – szkolny pedagog.

Celem zimowej wieczornicy było obcowanie z utworami związanymi tematycznie z zimą oraz ze świętami Bożego Narodzenia. W przeciwieństwie do bardzo lirycznego i przesyconego jesienną melancholią nastroju poprzedniego wieczorku, tym razem panowała atmosfera radości, podsycana niezliczoną ilością mrugających choinkowych lampek oraz skrzących się świątecznych ozdób. Gimnazjaliści wybrali do czytania wspaniałe fragmenty prozy, nie tylko znanych pisarzy z minionych epok, ale i współczesnych twórców. Nie zabrakło także pięknej poezji, recytowanej z prawdziwą pasją.

Czytaj więcej...

Wizyta Mikołaja w Bibliotece

Zwykle legendarny Mikołaj przyjeżdża do dzieci saniami zaprzęgniętymi w 9 reniferów, natomiast współczesny ­– wszelkimi środkami lokomocji. W dniu 6 grudnia przybył do Biblioteki po prostu samochodem osobowym.

Oczekujący uczniowie klasy II „a” z SP nr 3 w Gryficach, wcześniej sprawdzili zakątki Oddziału dla dzieci w nadziei, że Darczyńca się gdzieś ukrywa. Kiedy Mikołaja nie znaleziono, dziecięce noski przykleiły się do szyb w oknach. Wkrótce Mikołaj pojawił się, jak tradycja nakazuje, z białą brodą, wielkim workiem i prezentami.

Długo trwała radosna atmosfera: śpiewanie piosenek, recytowanie wierszyków oraz rozmowa z Mikołajem podczas, której jedna z dziewczynek powiedziała, że to najpiękniejsza chwila w jej życiu. W dalszej części spotkania, dzieci wykonały pracę plastyczną – choinkę z papierowych kółek – wysłuchały opowiadania o przygodach chłopca Mikołajka autorstwa Sempe i Gościnnego. Wspólne zdjęcie z Mikołajem zakończyło miłą i pełną emocji wizytę, która była dla nas, bibliotekarzy, jedną z możliwości przekazania najmłodszym bożonarodzeniowych tradycji i obyczajów.

Czytaj więcej...

Link do przyszłości

W czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach 2 grudnia 2013 r. w odbyło się spotkanie w ramach projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” z profesjonalistą Mikołajem Komór. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. II edycja „Linku do przyszłości” została objęta patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Mikołaj Komór, który spotkał się z młodzieżą jest koordynatorem coach projektów UE, oraz takich jak: „Inicjatywy Przedsiębiorczości” (dofinansowanie samorządowe), „Wielka aktywność w małym mieście” [...] specjalistą ds. wizerunku, studentem SGH oraz założycielem, przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Grupa Progress, instytucji szkoleniowej działającej na rzecz budowy silnego, nowoczesnego społeczeństwa europejskiego, która prowadzi szkolenia m.in. z przedsiębiorczości, kreowania ścieżek kariery, zarządzania informacją i IT. Brand Director inicjatywy Ruszmy Szczecin, a także wydawcą miesięcznika „Szczecin in Progress”.

Czytaj więcej...

Tajemne Pomorze Zachodnie Michała Rembasa

Kolejny piątek w bibliotece minął pod znakiem spotkania autorskiego. Tym razem Gryfice odwiedził Michał Rembas - z wykształcenia historyk, z zawodu dziennikarz, z zamiłowania podróżnik, pasjonat starych cmentarzy i architektury - który publiczności zgromadzonej 29 listopada w czytelni głównej opowiadał, ilustrując wszystko slajdami, niezwykle ciekawe historie związane z Pomorzem Zachodnim. Bowiem wizyta w gryfickiej bibliotece wiązała się z promocją drugiego już, poprawionego i rozszerzonego, wydania przewodnika „Tajemnice Pomorza Zachodniego”.

W notce autorskiej Michał Rembas pisze:

Megalityczne budowle, zapomniane poniemieckie cmentarze, pamiątkowe głazy sprzed lat i tajemnicze ruiny. – W zachodniopomorskich lasach, na polach i położonych na uboczu wioskach ukryte są prawdziwe perełki, o których przewodniki wspominają nader pobieżnie lub zgoła milczą o nich. A szkoda, bo wiele z nich to fascynujące miejsca. Spośród miejsc, które zrobiły na mnie największe wrażenie wybrałem 37. I mam nadzieję, że niektórzy czytelnicy, gdy już tam trafią poczują to co i mi się tam zdarzało – dreszczyk ekscytacji.

Czytaj więcej...

Zostali czytelnikami

26 listopada 2013 r. był wyjątkowym dniem w Oddziale dla dzieci – gwar i biel apelowych strojów – za sprawą 49 uczniów kl. Ia i Ib z SP nr 3 w Gryficach, którzy przybyli do naszej biblioteki na uroczystość pasowania na czytelnika.

Prowadząca spotkanie starała się stworzyć miłą i przyjazną atmosferę podczas pierwszego kontaktu dzieci z książką. Zaprosiła ich do dyskusji na temat poszczególnych etapów powstawania książki, jej poszanowania oraz korzystania z bibliotecznego księgozbioru. Pierwszoklasiści rozwiązywali egzaminowe zagadki i odpowiadali na pytania bibliotekarki, wykazując się dużą znajomością bajek i ich bohaterów. Następnie złożyli przyrzeczenie książce o czerpaniu z niej wiedzy i nienagannym traktowaniu.

Całości przyglądała się i przysłuchiwała Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Koło nr 6 w Gryficach – Grażyna Janowiak – która, za pomocą pokaźnych rozmiarów kredki, dokonała pasowania. Nowo przyjęci w poczet czytelników otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz, w związku z kończącym się rokiem Juliana Tuwima, tomik wierszy jego autorstwa. Nie brakowało też życzeń i gratulacji ze strony nauczycielek i pozostałych uczestników spotkania.

Czytaj więcej...

Kolejny awans dla MBP

Od dwa miejsca w górę awansowała Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach w ogólnopolskim Rankingu Bibliotek prowadzonym przez Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita", z zeszłorocznego 51. na 49. miejsce.

Szanowni Państwo, w 2011 roku po raz pierwszy Instytut Książki i „Rzeczpospolita” nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

Chcemy wskazać i opisać gminy, które przywiązują szczególną wagę do rozwijania czytelnictwa, aktywności społecznych i przekształcają biblioteki w ośrodki służące tym celom.

Grzegorz Gauden, Dyrektor Instytutu Książki

Paweł Jabłoński, Zastępca Redaktora Naczelnego Rzeczpospolitej

Więcej informacji można znaleźć na stronie dziennika, a szczegółową tabelę pobrać tutaj.

Kraszewski... w Gryficach - przyznano dofinansowanie

Z wielką radością informujemy naszych czytelników, iż nasza biblioteka znalazła się w gronie laureatów Zadania V.1b (biblioteki powiatowe) naboru do programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” na rok 2013 r. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Instytut Książki przyznał bibliotece dofinansowanie na infrastrukturę teleinformatyczną w wysokości 20 000,00 zł.

Celem programu jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie bibliotek w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich online.

Nadmienić należy, iż województwie zachodniopomorskim, oprócz naszej biblioteki, wśród grona 11 wybranych bibliotek, laureatem została Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku.

... i po spotkaniu

W piątkowe popołudnie, 22 listopada 2013, w czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Marią Chmielewską. Gryficcy czytelnicy, a zwłaszcza czytelniczki, doskonale znają panią Joannę i jej książki, bowiem nie było to pierwsze spotkanie z tą autorką. Ponadto pani Joanna będzie dla nas zawsze „naszą” albo „gryficką” pisarką, ponieważ 20 lat swojego życia spędziła właśnie w tym mieście.

Gryficką bibliotekę pisarka odwiedziła w ramach trasy promującej – trzecią już książkę dla dorosłych – „Karminowy szal”. Powieść ta stanowi zamknięcie swoistej trylogii, której głównym „bohaterem” (tak jakby) jest kawiarnia „Pod liliowym kapeluszem”. Tytuły wchodzące w skład tego cyklu to znane naszym czytelnikom: „Poduszka w różowe słonie” i „Sukienka z mgieł” – rzecz jasna – wszystkie dostępne w naszej bibliotece.

Pisarka kierowana pytaniami moderatora opowiadała o głównych bohaterkach: Marcie, Marii i Magdalenie, o sile kobiecej przyjaźni, o wpływie jej powieści na losy czytelników (np. jedna z czytelniczek szukała materiału w różowe słonie, aby uszyć z niej powłoczkę), o pracy nad nową powieścią, którą ma oddać do wydawnictwa w lutym, a natchnienie jakby trochę zwlekało z pomocą przy jej pisaniu. Pisarka z wielką swobodą nawiązała dialog z publicznością, ze strony której padało sporo pytań i żadne nie pozostało bez odpowiedzi.

Czytaj więcej...

Ekolekcja w Bibliotece

Oddział dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach dnia 20 listopada 2013 r. zorganizował spotkanie o charakterze ekologicznym. Mimo jesiennej, deszczowej pogody uczniowie z klasy II A z SP 3 w Gryficach z panią Olgą Lech przybyli do biblioteki w dobrym humorze z uśmiechniętymi buziami.

Zaproszeni goście, Eugeniusz Rozbicki i Leonard Grzelak reprezentujący Wiejską Pasiekę Pszczelarską w Waniorowie, rozmawiali z dziećmi o swoim zamiłowanie do pszczół. Przekazali mnóstwo wiadomości o hodowli tych pożytecznych owadów i miodzie, który produkują. W czasie spotkania przeprowadzili mini konkurs, a za trafne odpowiedzi nagradzali małymi słoiczkami miodu.

Czytaj więcej...

Akceptuj pliki cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information