W czwartek, 13 października, mieliśmy przyjemność gościć Krzysztofa Kowalewskiego, wybitnego aktora teatralnego, filmowego, telewizyjnego, radiowego, który przybył do nas wraz z filmoznawcą, Juliuszem Ćwieluchem, obecnie redaktorem „Polityki”.
Obaj Panowie przy udziale publiczności odbyli ciekawą, momentami sentymentalną, rozmowę o życiu i karierze pana Krzysztofa. Rozmowa ta była wstępem do książki „Taka zabawna historia”, którą obaj panowie wspólnie stworzyli. Dialog pełen był wspomnień, zabawnych anegdot, a momentami nieco melancholijny
W poniedziałkowy wieczór, 10 października, w ramach cyklu „Spotkajmy się w bibliotece przy kawie” mieliśmy zaszczyt gościć Małgorzatę Kalicińską - polską powieściopisarkę, autorkę poradników, pedagoga.
Pani Małgorzata wystąpiła wraz z mężem Vladem Millerem, z którym wciągnęła nas w mentalną podróż po swoich inspiracjach. Opowiadała barwnie o swojej twórczości, o ludziach którzy ją wspierają, i z którymi współpracuje, a szczególnie o współpracy z córką. Wspólnie z mężem opisywała życie w Korei, gdzie obydwoje spędzili wiele lat. Wszystkie przedstawiane opowieści ubarwione były ciekawymi anegdotami.
Już drugi raz w te wakacje zagościło na błoniach Parku Miejskiego Kino na leżakach, i tak jak poprzednim razem zgromadziło przeszło 500. widzów. Na rozstawionych leżakach, dostępnych ławkach i ławeczka, a także "tam gdzie się dało" zasiedli Gryficzanie przed wielkim ekranem. Dzięki sponsorom i współorganizatorom akcji widzowie zajadali się chipsami Lay's i popijali mrożoną kawę Zott w czasie projekcji "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach". Kilkunastu śmiałków w różnym wieku walczyło w konkurach wiedzy i ćwiczeniach fizycznych o nagrody ufundowane przez sponsorów, a fani motoryzacji mieli okazję z bliska obejrzeć Citroena Cactus.
Wszystkim kinomanom serdecznie dziękujemy za liczną obecność i zapraszamy na kolejne spotkanie w przyszłym roku.
Wczorajszy seans "Kina leżakach" zgromadził rekordową widownię! Prawie 500. widzów zebrało się w Parku Miejskim, aby wspólnie obejrzeć 1. w tym roku film w plenerze. Biblioteka wraz z Gminą Gryfice i Burmistrzem Gryfic, Andrzejem Szczygłem, już trzeci raz przygotowała filmową niespodziankę Gryficzaninom. W tym roku w czasie seansu "Lata w Prowansji" można było zaopatrzyć się w chipsy Lay's oraz kawę mrożoną. Ponadto sponsorzy ufundowali wiele suwenirów, które były rozdawane na "lajka" na Facebook'owym profilu "Kina na leżakach".
Liczymy na to, iż sierpniowe spotkanie przed wielkim ekranem przyniesie kolejny rekord frekwencji. Już dziś zapraszamy 15 sierpnia 2016 r. na godz. 21:30 na film pt.: "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach".
W czwartkowe popołudnie, 16 czerwca 2016 r., w naszej bibliotece odbył się wieczór autorski Idy Szpakowskiej, Wiktorii Waszczuk, Pauliny Czusz i Igora Witaszka – uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach. Ci młodzi, utalentowani ludzie to autorzy tekstów zamieszczonych w tomiku „Ulotne… Uchwycone”, który został wydany w kwietniu br. przez ZSP. Spotkanie poprowadzili wspólne Pani Monika Maliszewska-Gruca – poetka i Pan Waldemar Wierzba – polonista, pisarz, wydawca.
We wtorek, 14 czerwca, odwiedził nas teatr Horyzont ze spektaklem "Niebezpieczne zabawy nad wodą". Przedstawienie opowiadało o chłopcu, który chciał zostać piratem. Poszedł więc na plażę, gdzie spotkał złego pirata. Na szczęście chłopiec znał zaklęcie, które go ochroniło i zamieniło złego pirata w dobrego, który zostaje ratownikiem, i wtedy obaj uczą dzieci jak zachowywać się nad wodą.
W piątek, w ramach cyklu „Spotkajmy się w bibliotece przy kawie…”, do naszej Biblioteki zawitała Adrianna Biedrzyńska. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, aktorka teatralna i filmowa, współpracowała z największymi polskiego kina i teatru. Znana z ról w takich filmach jak: „Pajęczarki" Barbary Sass, „Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego, czy „Lepiej być piękną i bogatą" Filipa Bajona.
Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach w ramach cyklu „Spotkajmy się w bibliotece przy kawie” gościła Tanyę Valko, orientalistkę, która przez ponad 20 lat mieszkała w krajach arabskich. Autorka wielu książek, m.in. najbardziej poczytnej „Arabskiej sagi”, w skład której wchodzą takie tytuły jak: „ Arabska żona”, „Arabska córka”, „Arabska księżniczka”, „Arabska krew” i „Arabska krucjata” oraz książek o Libii: „Sahara – ocean ciszy”, „Libia od kuchni” czy „Życie codzienne w Trypolisie”. Tematem spotkania było „Miejsce kobiet podczas ekspansji świata muzułmańskiego do Europy, przyczyny i skutki tego exodusu”.
Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach miała niebywały zaszczyt i przyjemność gościć najsłynniejszą nianię w Polsce. Superniania - Dorota Zawadzka – zawitała, aby podzielić się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą o tym, jak mądrze kochać i wychowywać dzieci.
Pani Dorota jest otwartą i pogodną osobą, która od początku spotkania stawiała na praktyczne przykłady z życia, często poparte anegdotami z osobistych doświadczeń, nie tylko pedagogicznych. Porady Doroty Zawadzkiej niejednokrotnie dotyczyły codziennego życia każdego z nas. Otwarcie mówiła o trudnych tematach takich jak gender, czy napady złości, wskazywała także najczęstsze błędy jakie popełniają rodzice. Słuchacze mieli też szansę zadać kilka, często trudnych, pytań, na które zawsze padała wyczerpująca odpowiedź.
We wtorek, 19 kwietnia, na spotkaniu z cyklu SPOTKAJMY SIĘ W BIBLIOTECE PRZY KAWIE mieliśmy zaszczyt gościć aktorkę wielkiego formatu - Grażynę Szapołowską.
Pani Grażyna, z typowym dla siebie wdziękiem, opowiadała o dorobku artystycznym jaki zdobyła jako aktorka i pisarka. Opowieść o książce „ Ścigając pamięć” oraz wspomnienia listów z „Zapomniałam o Tobie” chwyciły za serce wszystkich słuchaczy. Po pełnym anegdot występie pani Grażyna chętnie i wyczerpująco odpowiadała na pytania publiczności.