Dotarliśmy do końca grudniowego maratonu warsztatowego. Trzy tygodnie zajęć w trakcie, których ogromna, nawet jak na biblioteczne warunki, grupa dzieciaków /ok. 300/ z gryfickich /chociaż nie tylko/ przedszkoli i szkół doskonale się u nas bawiła, chociaż nie tylko to było naszym celem. Malowaliśmy, owijaliśmy wstążkami i sznurkiem, sypaliśmy brokatem oraz zdobiliśmy bombki cekinami. Efektem są bombki, które - mamy nadzieję - zawisną na ich domowych choinkach i będą w czasie świąt przypominać o naszych zajęciach, które prowadziliśmy wspólnie z paniami ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gryficach.
Do 21 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach gości przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, którzy biorą udział w zorganizowanych warsztatach zdobienia ozdób choinkowych. W sumie w tym czasie odwiedzi nas ponad 300 dzieci, które różnymi technikami ozdobią bombki, które "mamy nadzieję zawisną na ich domowych Bożonarodzeniowych drzewkach" - powiedział dyrektor placówki pan Przemysław Kubalica.
Warsztaty, przy współpracy z bibliotekarzami, prowadzą przemiłe panie ze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gryficach, które twórczo wspiera pani Malwina Kubik - instruktor uniwersytetu. W czasie warsztatów oprócz oklejenia, malowania i brokatowania śpiewamy kolędy i generalnie doskonale się bawimy.
Pięknie i wzruszająco zakończyliśmy w piątkowy wieczór, 8 grudnia 2017 r., tegoroczną scenę koncertową w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach. Tego dnia wystąpiło u nas zaprzyjaźnione rodzinne trio: Julia, Danusia i Krzysztof Kolanek, które - jak przystało na przyjaciół biblioteki - ze skromnością w głosie, ogromną siłą akustycznych gitar i skrzypiec zabrało obecnych gości w muzyczną podróż od Mazur po Bieszczady.
Koncert poezji śpiewanej, z wakacyjnymi akcentami, wypełniły wspomnienia, które idealnie wkomponowały się w grudniowy, biblioteczny wieczór sprawiając słuchającym ogromnie dużo radości i satysfakcji, co podkreślali w rozmowach tuż po jago zakończeniu. Wartym uwagi jest również fakt, że po raz pierwszy Biblioteka transmitowała wydarzenie na żywo poprzez profil na FB otwierając tym samym zupełnie nowy rozdział w swojej historii, o czym informował dyrektor placówki Przemysław Kubalica. Jesteśmy w fazie testowania pomysłu. Pragnąc poznać opinie osób, które obserwują to, co się u nas dzieje. Głęboko do serca wzięliśmy sobie propozycje i pomysły naszych czytelników. Chcąc także dać szansę na uczestnictwo nawet te wirtualne w wydarzeniach, które organizujemy.
Pełen pięknych dźwięków i niesamowitych emocji był piątkowy /24.10.17/ koncert, którego byliśmy świadkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach. Bezsprzecznie ogromny wpływ na to mieli nasi goście, którzy przyjęli nasze zaproszenie: znana w Polsce, a pochodzącą z Gryfic, piosenkarka Ramona Rey, której na scenie towarzyszył Tomek Skierczyński - frontman grupy Time To Express.
Po raz kolejny okazało się, że biblioteka to nie tylko dobre miejsce na spektakl teatralny, spotkanie z aktorem czy pisarzem. Biblioteka to także doskonałe miejsce na organizację koncertu, który - jak sądzimy - na długo zostanie w pamięci, nie tylko naszej. By jednak móc czasami przypomnieć sobie emocje, jakie towarzyszyły temu wydarzeniu zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii.
W piątek, 13 października br., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach gościł znany z ekranów kina i telewizji Wiktor Zborowski, który przyjechał do Gryfic na zaproszenie biblioteki. Tym razem jednak pan Wiktor nie przybył, aby opowiadać o swojej karierze, ale żeby zaprezentować czytelnikom obszerne fragmenty powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata".
Niewątpliwie był to wieczór, który na bardzo długo zapadnie mi w pamięci – powiedział pan Tomasz, który specjalnie na spotkanie z aktorem przyjechał do Gryfic aż z Koszalina. Jestem bardzo zaskoczony, chociaż znam książkę i audiobook, który nagrał pan Wiktor. Przyznaję jednak, że usłyszeć to na żywo to zupełnie inne przeżycie, głębsze. Doskonała dykcja oraz atmosfera, jaka tu dziś panowała doskonale wkomponowała się w zorganizowany wieczór. Mam nadzieję także, że biblioteka będzie kontynuować spotkania z mistrzami słowa, które jesienią wybrzmiewają jeszcze cudowniej.
Cóż nic dodać, nic ująć. Wieczór pełen skupienia i niesamowitych emocji, jakie towarzyszyły słuchaczom już za nami. Jak informuje dyrektor biblioteki Przemysław Kubalica to jeszcze nie koniec pozytywnych wibracji, jakie przygotowała biblioteka w bieżącym roku. Szczegóły poznacie już wkrótce.
Za nami pierwszy seans letniego Kina na leżakach. Pomimo niesprzyjającej aury i zmiany miejsca projekcji gryficka publiczność kinomanów jak zwykle nie zawiodła organizatorów. Na ponad 300 leżakach, w sobotę 1 lipca, na Placu Zwycięstwa, przed ogromnym ekranem zasiedli mieszkańcy Gryfic i okolic, aby przy ciepłej, lub mrożonej, kawie, z paczką chipsów, obejrzeć ciekawą komedię francuską, „Za jakie grzechy dobry Boże”. Spośród widzów rozlosowano ciekawe upominki od sponsorów oraz kubki od organizatorów, Gminy Gryfice i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach.
W czwartek, 22 czerwca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach odbyło się spotkanie autorskie Szymona Hołowni - dziennikarza, publicysty, znanego również z prowadzenia programu telewizyjnego „Mam Talent!”. Szymon Hołownia był także dyrektorem programowym kanału Religia.tv, pracował w „Gazecie Wyborczej”, był felietonistą tygodnika „Newsweek Polska”, pisze również dla wydawnictwa „Tygodnik Powszechny”.
Pan Szymon założył także dwie fundacje, Kasisi i Dobra Fabryka, które działają w kilku krajach na terenie Afryki. Jest autorem kilkunastu książek mówiących przede wszystkim o roli i pozycji wiary we współczesnym świecie, o czym mówił podczas spotkania.
Nasz gość opowiadał o pracy w redakcjach i telewizji, o tym po co, i jak, założył obie fundacje. Mówił o swojej wierze i o tym, jak pomaga mu ona funkcjonować w codziennym życiu. Mimo, iż pomaga wielu ludziom nie czuje się bohaterem. Jak sam powiedział: „...mogę być pomocnikiem bohatera, ale bohaterem nigdy nie będę...”.
W piątek, 26 maja, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach widzowie mieli okazję odbyć poetycko-muzyczną wędrówkę po Krainie Łagodności wraz z zespołem Cisza Jak Ta. Usłyszeli nie tylko autorskie teksty grupy, ale również słowa wielkich polskich poetów ubrane w nuty. Cisza Jak Ta już od dwunastu lat swoimi dźwiękami przenosi słuchaczy do świata poezji. Można było usłyszeć teksty takich poetów jak Jonasz Kofta, Agnieszka Osiecka czy Bolesław Leśmian. Przez prawie dwie godziny biblioteka rozbrzmiewała dźwiękami fletu, skrzypiec, gitar i perkusji, które dodawały klimatu śpiewanym utworom. Po koncercie odbyło się już tradycyjne wręczanie upominków widzom. Można było również kupić płytę zespołu i nie zabrakło okazji do wspólnych zdjęć i autografów.
W dniach 8-12 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach działała pod hasłem Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „ Biblioteka? Oczywiście!”.
Przez pięć dni na jej terenie oraz w Filiach w Górzycy, Ościęcinie i Trzygłowie odbywały się różnego rodzaju inicjatywy i spotkania. Oprócz wspólnych akcji, każda z filii organizowała własne zajęcia. Były to spotkania z książką, warsztaty plastyczne i artystyczne oraz gry biblioteczne dla dzieci i młodzieży.
W środę 10 maja odbyła się wspólna inicjatywa „Zaopiekuj się książką”. W tym dniu w holu MBP w Gryficach zamienił się w wypełnioną książkami kawiarenkę. Od wejścia widać było ławki pełne książek, a odwiedzający mogli usiąść przy stoliku z filiżanką kawy lub herbaty, aby odprężyć się na chwilę przy wybranej przez siebie lekturze. Bibliotekarki pomyślały również o tych, którzy nie mogli przyjść… wyszły na ulice Gryfic z książkami i słodkościami, którymi obdarowywały przechodniów.
W piątek, 21 kwietnia, Miejska Biblioteka Publicznej w Gryficach postanowiła uczcić Światowy Dzień Książki i Praw autorskich (23.04.) w dość nietypowy sposób. Specjalnie dla naszych czytelników wystąpili aktorzy teatru muzycznego HALS z kabaretem „Książka jest dobra na wszystko…”.
Widzowie mieli okazję wysłuchać wielu skeczy oraz piosenek przedstawiających w humorystyczny sposób jak ważna jest książka w życiu człowieka. Przedstawili również kilka scen z życia artysty - pisarza. Aktorzy z powodzeniem angażowali publiczność do wspólnej zabawy i występów. Nie obyło się bez niespodzianek w postaci pamiątkowych kubków i książek dla widzów biorących udział w skeczach.