Zapraszamy do korzystania z platformy ebooków Legimi i iBUK Libra

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach

W dniach 8-12 maja Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach działała pod hasłem Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „ Biblioteka? Oczywiście!”.

Przez pięć dni na jej terenie oraz w Filiach w Górzycy, Ościęcinie i Trzygłowie odbywały się różnego rodzaju inicjatywy i spotkania.  Oprócz wspólnych akcji, każda z filii organizowała własne zajęcia. Były to spotkania z książką, warsztaty plastyczne i artystyczne oraz gry biblioteczne dla dzieci i młodzieży.

W środę 10 maja odbyła się wspólna inicjatywa „Zaopiekuj się książką”.  W tym dniu w holu MBP w Gryficach zamienił się w wypełnioną książkami kawiarenkę. Od wejścia widać było ławki pełne książek, a odwiedzający mogli usiąść przy stoliku z filiżanką kawy lub herbaty, aby odprężyć się na chwilę przy wybranej przez siebie lekturze. Bibliotekarki pomyślały również o tych, którzy nie mogli przyjść… wyszły na ulice Gryfic z książkami i słodkościami, którymi obdarowywały przechodniów.

Kolejną wspólną akcją była integracyjna gra biblioteczna dla dzieci „Poszukiwacze zaginionej książki”. W piątek 12 maja w MBP w Gryficach  spotkały się dzieci z prywatnego przedszkola  COOL KIDS z nastolatkami z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Waniorowie, aby wspólnymi siłami wykonać zadania prowadzące do zaginionej książki.  Trzeba było m.in. przedstawić skecz promujący czytelnictwo, ułożyć puzzle, czy rozwiązać krzyżówkę. Wszystkie drużyny wykazały się dużą pomysłowością i wiedzą z zakresu literatury dziecięcej, a po rozwiązaniu wszystkich zadań połączyły siły i odnalazły zaginioną książkę.

Również w piątek, wieczorową porą, odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 10-lecia Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece. Z tej okazji uhonorowani zostali  nie tylko działacze DKK, ale również wyróżniono najlepszych czytelników 2016 roku. Podczas uroczystej gali Dyrektor MBP wręczył podziękowania dla działaczy DKK oraz Młodzieżowego DKK. Wręczył też nagrody dla trzech najbardziej aktywnych czytelniczek. W kategorii dorośli nagrodę otrzymały ex aequo Monika Chwierut i Barbara Marcinkowska, w kategorii dzieci najlepszą czytelniczką została Maja Kałdus. W tym roku pierwszy raz wytypowano najbardziej zasłużonego pracownika MBP. Nagrodę otrzymała pracująca na wypożyczalni dla dorosłych Genowefa Kijowska - bibliotekarz z wieloletnim doświadczeniem i bogatą wiedzą zawodową. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.