Zapraszamy do korzystania z platformy ebooków Legimi i iBUK Libra

Podaj dalej - na półmetku

W piątek, po południu, 23 maja do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach przyjechali nasi Partnerzy uczestniczący w Programie Rozwoju Bibliotek z Brojc i Płotów, gdzie odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Podaj dalej”. Przybyły także bibliotekarki na co dzień obsługujące filie biblioteczne w Górzycy i Prusinowie oraz nauczycielki z Gimnazjum Nr 2 w Gryficach. Bowiem tym razem celem spotkania było omówienie Planu Rozwoju Biblioteki na lata 2012-2015 ze szczególnym uwzględnieniem Celu 2 Działanie 1 - Zorganizowanie i przeprowadzenie 2 nocy w Bibliotece

Z tym tematem zapoznały zebranych panie: Małgorzata Gąsior, Jadwiga Sikora i Marzena Wyczkowska, odpowiedzialne za przygotowanie i poprowadzenie nocnego czytania w Bibliotece. Opowiedziały o dwóch takich zdarzeniach, które miały miejsce 16 listopada i 20 grudnia ubiegłego roku.

Pierwsze było Czytaniem Nocą z prawdziwego zdarzenia, które trwało od godz. 18:00 do 24:00 i wymagało od rodziców zgody - oświadczenia, że odbiorą swoje dzieci z biblioteki po zakończeniu imprezy oraz pomocy w przygotowaniu poczęstunku (dużo jadła i napitku znalazło się na stołach). Od nauczycieli i uczniów zależał wybór tekstów do czytania - czytali parami nauczyciel i uczeń, do dobranego odpowiednio podkładu muzycznego. Dzień wcześniej młodzież z opiekunami przygotowała wymyśloną przez siebie scenografię i udekorowała czytelnię dla dzieci stroikami zrobionymi przez uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Były to duszki, nietoperze i inne straszydła, bowiem czytano literaturę grozy.

Drugie spotkanie, które odbyło się w godzinach przedpołudniowych, zostało przygotowane przez gimnazjalistów w podziękowaniu za pomoc w dekorowaniu nocnego czytania. Do Biblioteki przybyli więc uczniowie z SP 4 z wychowawcami i uczestniczyli jako widzowie „W świecie wróżek, elfów, baśni”.

Uczennice z gimnazjum przebrane za wróżki, elfy, czarownice, królowe i inne nieziemskie postacie czytały piękne baśnie, organizowały zabawy ze śpiewem oraz konkursy plastyczne. Jedna z gimnazjalistek akompaniowała na flecie poprzecznym pierwszoklasistce z podstawówki do kolędy „Lulajże Jezuniu”.

Panie z Gimnazjum gorąco zachęcały, zebrane na naszym spotkaniu partnerskim, bibliotekarki, aby zorganizowały w swoich miejscowościach podobne spotkania. Obiecały pomoc merytoryczną, gdyby zaistniała taka konieczność. Ożywiona dyskusja na ten temat trwała nawet podczas konsumpcji pizzy, która niezmiernie wszystkim smakowała.

„Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” - to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Jak wynika z powyższej relacji w naszej bibliotece ludzie kreatywni, i to młodzi, znaleźli swoje miejsce już w roku ubiegłym.

Środki finansowe na pokrycie większości kosztów organizacji spotkań z Bibliotekami Partnerskim pozyskano z dotacji w ramach „Mikrograntu – Podaj dalej” z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.