Zapraszamy do korzystania z platformy ebooków Legimi i iBUK Libra

Gryfice odwiedziły Warszaw"ę"

W kwietniu br. Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach gościła przedstawicieli Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Projektu Latający Animatorzy i Latający Socjologowie dla bibliotek. W czasie ich wizyty przeprowadzono warsztaty fotograficzne dla mieszkańców Gryfic i pracowników biblioteki oraz warsztaty dziennikarskie dla młodzieży gimnazjalnej. Z kolei w ubiegłym tygodniu, na zaproszenie tegoż Towarzystwa, jako przedstawicielka naszej Biblioteki, przebywałam w Warszawie na dwudniowych warsztatach zorganizowanych przez Latających. Spotkało się tam prawie 30 bibliotekarzy z różnych stron Polski. Przyjechali oni z bibliotek, w których wcześniej Latający prowadzili zajęcia. Gościem honorowym pierwszego dnia była Noemi Gryczko, przedstawicielka Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), w ramach której działa Towarzystwo.

Uczestnicy przywieźli ze sobą do Warszawy szyldy, które obrazowały współpracę ich bibliotek z latającymi. Też miałam ze sobą taki szyld ukazujący, w jaki sposób nawiązaliśmy kontakt z Towarzystwem i w jaki sposób przebiegała współpraca. Po prezentacji udaliśmy się na trasę ewaluacyjnej gry miejskiej, którą przygotowali dla nas organizatorzy. Podzieleni na grupy, wyruszyliśmy w miasto z mapą w ręku i rebusem do rozwiązania. Do zaliczenia były cztery punkty na ulicach Warszawy, na szczęście oddalone od siebie w niezbyt dużych odległościach. Na kolejnych etapach gry spotykaliśmy ludzi z „ę”, z którymi rozmawialiśmy o tym, co dały bibliotekom przeprowadzone przez nich warsztaty. Drugi dzień warsztatów odbywał się w wielkim studiu fotograficznym i składał się z zajęć z biblioterapii oraz twórczych metod działania na różnych obszarach funkcjonowania biblioteki. Były to bardzo owocne zajęcia, pokazujące, jak ważną instytucją są biblioteki w swoich społecznościach lokalnych.

Warsztaty podsumowujące współpracę Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” z bibliotekami odbywały się na koszt FRSI.

Grażyna Janowiak