Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Zaprogramuj własną karierę

Oto nasi nowi "bibliotekarze". Kim są? Są to trzy roboty Photon, które pomogą nam uczyć naszych najmłodszych czytelników programowania w Scrach. Roboty otrzymaliśmy dzięki udziałowi w projekcie "Zaprogramuj własną karierę”, który jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek. Jego istotą jest wspieranie bibliotek publicznych w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Czytaj więcej...

Wirtualny finał "Podaj dalej"

W czwartkowe przedpołudnie, 25 lipca, odbyło się ostatnie już spotkanie z cyklu „Podaj dalej”. Lecz tym razem bibliotekarze spotkali się w wirtualnym świeci, wykorzystując w tym celu aplikację Skype i umiejętności zdobyte na ostatnim spotkaniu.

 O godzinie 10:00 prawie wszyscy uczestnicy spotkania zalogowali się na Skype i pokazał status „dostępny”. Jako pierwsza została nawiązana rozmowa wideo z Elżbietą Maślij z Karnic, która zabrała nas, wraz z wnukiem, w krótką podróż po swoim ogrodzie. Następnie bibliotekarze z Gryfic połączyli się z bibliotekarzami z Płotów. Później połączono się z Barbarą Grabowską z partnerskiej Biblioteki w Brojcach, która zaskoczyła rozmówców pięknym widokiem polskich gór. Bibliotekarze wymienili się różnymi zdjęciami, głównie tymi wakacyjnymi, ale także napisali kilka słów używając wbudowanego w aplikację komunikatora.

Kolejnym punktem spotkania było nawiązanie wideokonferencji, która trwała ponad godzinę, a i ten czas wydawał się dla bibliotekarzy bardzo krótki. Po zakończeniu rozmów wszyscy wrócili do swoich zajęć, niektórzy do pacy, inni do odpoczynku.  

Środki finansowe na pokrycie większości kosztów organizacji spotkań z Bibliotekami Partnerskim pozyskano z dotacji w ramach „Mikrograntu – Podaj dalej” z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Podaj dalej - przedostatnie spotkanie

W czwartkowe popołudnie, 20 czerwca, obyło się w czytelni dla dorosłych 3 spotkanie z cyklu „Podaj dalej”.  Na spotkanie przybyli bibliotekarze z bibliotek partnerskich z Karnic i Płotów, a także zaproszone bibliotekarki z filii bibliotecznych MBP, z Górzycy i Prusinowa. Spotkanie powitaniem gości rozpoczęła Zofia Czasnowicz – Lidera Partnerstwa (Dyrektor MBP w Gryficach).

Po wprowadzeniu w tematykę spotkania głos zabrał Leszek Wójcikiewicz, który przedstawił zebranym nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne służące do komunikowania się na odległość z wykorzystaniem komputera podłączonego do sieci Internet. Pokazał skąd pobrać, jak zainstalować i wstępnie skonfigurować oprogramowanie Skype i Gadu-Gadu. Pokazał także inne formy komunikacji za pomocą Facebooka i czatów. Nawiązał także do wykorzystania konta Google+ w celu prowadzenia hangoutów.

Czytaj więcej...

Podsumowanie Konkursu Literackiego "Utalentowani"

W piątkowe popołudnie, 10 maja, Partnerstwo na Rzecz Kultury i Wspierania Rozwoju Społeczności Lokalnej w Gryficach, którego jednym z członków jest  Biblioteka, zorganizowało uroczyste podsumowanie Konkursu Literackiego „Utalentowani”. Przychodzący, „na dzień dobry”, dostawali w prezencie zbiór wierszy i opowiadań „Utalentowani …z szuflady na lady”. Gdy biblioteczna czytelnia zapełniła się zaproszonymi gośćmi, Lider Partnerstwa - Zofia Czasnowicz - przywitała laureatów, członków Partnerstwa oraz pozostałych uczestników spotkania. Po krótkiej prezentacji multimedialnej, ukazującej „…drogę do sukcesu”, nastąpiło uroczyste wręczenie Poetom dyplomów i nagród w postaci piór wiecznych i długopisów firmy Parker. Natomiast Róża Czerniawska-Karcz (Prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie), która oceniała poetów, wręczyła Wiktorii Waszczuk, za zdobycie I miejsca, nagrodę ufundowaną przez szczeciński oddział ZLP. Po wspólnym zdjęciu zostały wręczone dyplomy i podobne upominki, tym razem w kategorii Opowiadanie. Po kolejnej sesji fotograficznej, Wiktoria, odczytała zebranym jeden ze zwycięskich wierszy. Później, w kuluarach przy kawie i herbacie, odbywały się ożywione dyskusje i snucie planów na przyszłość, nie tylko literacką.

Wydanie almanachu „Utalentowani” oraz nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu zostały sfinansowane dzięki pozyskaniu przez Bibliotekę środków z projektu „Aktywna Biblioteka” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Dziękujemy Adriannie Dobroszewskiej za udostępnienie swoich fotografii.

Czytaj więcej...

Gryfice odwiedziły Warszaw"ę"

W kwietniu br. Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach gościła przedstawicieli Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Projektu Latający Animatorzy i Latający Socjologowie dla bibliotek. W czasie ich wizyty przeprowadzono warsztaty fotograficzne dla mieszkańców Gryfic i pracowników biblioteki oraz warsztaty dziennikarskie dla młodzieży gimnazjalnej. Z kolei w ubiegłym tygodniu, na zaproszenie tegoż Towarzystwa, jako przedstawicielka naszej Biblioteki, przebywałam w Warszawie na dwudniowych warsztatach zorganizowanych przez Latających. Spotkało się tam prawie 30 bibliotekarzy z różnych stron Polski. Przyjechali oni z bibliotek, w których wcześniej Latający prowadzili zajęcia. Gościem honorowym pierwszego dnia była Noemi Gryczko, przedstawicielka Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), w ramach której działa Towarzystwo.

Czytaj więcej...

Podaj dalej - na półmetku

W piątek, po południu, 23 maja do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gryficach przyjechali nasi Partnerzy uczestniczący w Programie Rozwoju Bibliotek z Brojc i Płotów, gdzie odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Podaj dalej”. Przybyły także bibliotekarki na co dzień obsługujące filie biblioteczne w Górzycy i Prusinowie oraz nauczycielki z Gimnazjum Nr 2 w Gryficach. Bowiem tym razem celem spotkania było omówienie Planu Rozwoju Biblioteki na lata 2012-2015 ze szczególnym uwzględnieniem Celu 2 Działanie 1 - Zorganizowanie i przeprowadzenie 2 nocy w Bibliotece

Z tym tematem zapoznały zebranych panie: Małgorzata Gąsior, Jadwiga Sikora i Marzena Wyczkowska, odpowiedzialne za przygotowanie i poprowadzenie nocnego czytania w Bibliotece. Opowiedziały o dwóch takich zdarzeniach, które miały miejsce 16 listopada i 20 grudnia ubiegłego roku.

Pierwsze było Czytaniem Nocą z prawdziwego zdarzenia, które trwało od godz. 18:00 do 24:00 i wymagało od rodziców zgody - oświadczenia, że odbiorą swoje dzieci z biblioteki po zakończeniu imprezy oraz pomocy w przygotowaniu poczęstunku (dużo jadła i napitku znalazło się na stołach). Od nauczycieli i uczniów zależał wybór tekstów do czytania - czytali parami nauczyciel i uczeń, do dobranego odpowiednio podkładu muzycznego. Dzień wcześniej młodzież z opiekunami przygotowała wymyśloną przez siebie scenografię i udekorowała czytelnię dla dzieci stroikami zrobionymi przez uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 4. Były to duszki, nietoperze i inne straszydła, bowiem czytano literaturę grozy.

Czytaj więcej...

Utalentowani - podsumowanie projektu

W 2011 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach wraz z Gminnymi Bibliotekami Publicznymi z Brojc i Karnic oraz Biblioteką Publiczną Gminy i Miasta w Płotach znalazła się w II rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. Zwieńczeniem cyklu szkoleń w ramach PRB było opracowanie Planu Rozwoju Biblioteki na lata 2012-2015. Jednym z jego celów jest odkrycie i wspieranie co najmniej 10 lokalnych talentów, którzy do tej pory „pisali do szuflady”. Ale żeby odnieść sukces i w pełni móc zaspokoić potrzeby społeczności lokalnej trzeba było czegoś więcej...

...Partnerstwa, zrzeszającego nie tylko biblioteki, ale i inne instytucje, czy bezinteresowne osoby, które poświęciłyby swój czas i podzieliły się swoją wiedzą, aby tu, w Gryficach, działo się coraz więcej dobrych rzeczy...

I tak narodziło się Partnerstwo na Rzecz Kultury i Wspierania Rozwoju Społeczności Lokalnej, którego głównym celem jest stworzenie Klubu Literackiego „Fabryka Qltury”.

Czytaj więcej...

Warsztaty w Bibliotece

W dniach od 10-12.04.2013 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach gościła przedstawicieli Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Projektu Latający Animatorzy i Latający Socjologowie dla bibliotek. W czasie ich wizyty przeprowadzono warsztaty fotograficzne dla mieszkańców Gryfic i pracowników biblioteki. Warsztaty prowadził Paweł Kula, który zdradził kilka trików dobrego fotografowania. Uczestnicy zapoznali się z podstawami kompozycji, obsługą aparatu, archaicznymi technikami wykonywania zdjęć luksografią (fotografią bez aparatu). A także z wykonywaniem zdjęć starym aparatem miechowym, egzotycznymi technikami fotograficznymi, wykonaniem zdjęć na pigmencie np. soku z roślin. Uczestnicy warsztatów nauczyli się wykorzystywać światło zastane z użyciem blend i ekranów rozpraszających, eksperymentowali z techniką „pędzla świetlnego”.

Pierwszy dzień został zaplanowany na działania praktyczne, na których uczestnicy mogli wypróbować zdobytą wiedzę. Wyposażeni w aparaty wybrali się do parku miejskiego, by uwiecznić miejsca szczególnie im bliskie. Przez trzy dni kilkoosobowa grupa ćwiczyła kadrowanie, wykorzystywanie naturalnego oświetlenia i podstawy montażu, które okazały się kluczowe w dalszej samodzielnej pracy. Uczestnicy poszerzali swoją wiedzę techniczną za pomocą obiektywu aparatu, przynosili stare fotografie z rodzinnych albumów, z różnych uroczystości i chętnie dzielili się wspomnieniami. Na warsztatach można było zrobić sobie portret jak w starym zakładzie fotograficznym. Podczas spotkań zostały wymienione doświadczenia w dziedzinie fotografii.

Czytaj więcej...

Warsztaty fotograficzne - 12.04.2013 r.Akceptuj pliki cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information