Anita Zielińska - III miejsce

Anita Zielińska - Laureatka III miejsca

Oto Anita - uczennica Gimnazjum nr 2 w Gryficach, a zarazem mól książkowy, niespełniona artystka oraz osoba beznadziejnie zakochana w fikcyjnych bohaterach.

Ma umysł typowo ścisły, lecz czasem lubi puścić wodze wyobraźni oraz pozwolić swoim myślom wędrować. Właśnie w takich okolicznościach powstaje większość prac, zarówno tych literackich, jak i plastycznych.

Pozytywnie zakręcona, ktoś mógłby rzecz - nienormalna, ale co to właściwie znaczy? :-)

Siedem kropek do szczęścia

Historia biedronki mogła być bardzo smutna. Czerwień mogła wyblaknąć, czułki opaść, a skrzydełka nie chrzęścić tak wesoło jak dawniej. Biedronka mogła przemierzać świat niepewna, czy kiedykolwiek dojdzie do celu. Lecz los dał jej aż siedem kropeczek, którymi mogła zapłacić za błędy. Ale ludzie nie mają kropeczek…

*****

Kiedy po raz pierwszy otworzyłam oczy, zobaczyłam Ją: miała ciemne włosy upięte w śmieszne kiteczki i polny mak w dłoni. Ciężko jest mi powiedzieć, co zachwyciło mnie bardziej: dziewczynka czy kwiat, ale mimo czasu, który minął od tamtych wydarzeń, wciąż pamiętam daną chwilę. Ciepło słońca, podmuchy wiatru, zapach skóry dziewczynki oraz rytmiczne kiwający się kwiat w jej dłoni. Jeden płatek się oderwał: kształtny, krwistoczerwony, z gracją wirujący, jak gdyby nie był pewien, czy chce opaść, czy może jednak przemierzyć świat niesiony chłodnymi podmuchami. Smutny wzrok dziewczynki, przyprawiający mnie o dreszcze niepokoju.

Pokochałam ją wtedy – czerń jej oczu, ognisty odcień kwiatu. Wiedziałam, że ja też jestem w takich kolorach, a moje skrzydełka szeleszczą tak samo jak fałdy jej sukienki.

Lecz dziewczynka odeszła, zabierając ze sobą kwiat, a razem z nim cząstkę mojej duszy. Zastawiła też kawałek swojej – smutno wirujący płatek. Kiedy opadł, zrozumiałam, co jest moim celem: sprawić, by oczy dziewczynki zaczęły być wesołe.

Miałam tylko siedem kropek, które miały odmierzać mój czas. Poruszyłam niespokojnie czułkami i wzniosłam się niepewnie w powietrze. Furkot skrzydeł napawał mnie niepokojem i przypominał o wyznaczonej sobie misji. Ludzkie lata płyną jednak inaczej, a kropki nie odmierzają rzeczywistego czasu. Ile zdoła zrobić taka biedroneczka?

Skrzydełka zaczęły boleć, czułki opadły zmęczone długim lotem, kiedy zobaczyłam maki - piękne i tak podobne do tego trzymanego przez dziewczynkę. Kusiły smukłością liści, delikatnym kołysaniem się łodyżek, czerwienią płatków, a ja… Ja uległam tej pokusie. Chrobocząc cicho, zanurkowałam, by po chwili usnąć w jednym z kielichów.

Sen był słodki; zdumiewająco słodki w porównaniu z niepokojem, który ogarnął mnie po przebudzeniu. Poczułam, że straciłam dwie kropeczki, a pozostała piątka paliła mnie niezmiernie. Dwoma kropeczkami zapłaciłam za błąd ulegnięcia pokusie.