Marta Szpakowska - II wyróżnienie

Marta Szpakowska - Laureatka II wyróżnienia

Urodziło mi się w marcu 1995 roku. „Urodziło”, bo zrobiłam to zupełnie nieświadomie i gdybym wiedziała, ile to przyniesie problemów, pewnie wcześniej dwa razy bym się zastanowiła.

Obecnie chodzę do ZSP im. Czesława Miłosza w Gryficach i nie mogę wyjść ze zdumienia, że od tylu lat udaje mi się zdawać do kolejnej klasy.

Pewnie wypadałoby wspomnieć, jak to się stało, że zainteresowałam się pisaniem, ale naprawdę nie pamiętam! Już w podstawówce wymyślałam głupie historyjki o pokracznych stworzeniach i jakoś z tego nie wyrosłam. Mam szczerą nadzieję, że kiedyś uda się mi napisać coś pięknego i mądrego, ale nic nie poradzę na to, że do głowy przychodzą mi same dziwne opowiadania o kiełbasach z wielbłądów czy innych bzdurach.

W przyszłości widzę siebie jako pasterkę walijskich owiec, ewentualnie właścicielkę pierwszej w Finlandii sauny połączonej z chińską knajpą. Muszę jeszcze nad tym pomyśleć.

Marta Szpakowska

Żaden ze mnie Watson, ale przynajmniej nie nawaliłam

Zeszłam po schodach, szczelnie zakuta w błękitny, świeżo wyprany płaszcz kąpielowy. Po kostkach wiało chłodem, bo szlafroczek był ciut za krótki. Taka jego natura, nic nie dało się na to poradzić. Pociągnęłam smutno zakatarzonym nosem, po czym skierowałam się do kuchni. Jak się okazało, owe pomieszczenie było aktualnie okupowane.

W środku stał nieznajomy mężczyzna, w wieku już cokolwiek przeterminowanym, bo dobiegającym trzydziestki. Posłałam mu pełnie podejrzliwości spojrzenie.
– Pan się włamał? – zapytałam otwarcie.
– Nie – odparł przybysz.
– Ma pan niecne zamiary?
– Wręcz przeciwnie.
– No to w porządku.

Przydreptałam do blatu, wyciągnęłam z szafki ceramiczną miskę, porwałam torbę z chrupkami śniadaniowymi. Tajemniczy nieznajomy przyglądał mi się w milczeniu.
– Nie masz wobec mnie żadnych pytań? – zdziwił się.
– A po co? – odparłam, sypiąc płatki do miski. – A tak w ogóle, śmieszne ma pan loczki. Ja nie mam loczków. Raz, jak sobie włosy nawinęłam na wałki, to teoretycznie zrobiły mi się loczki, ale długo nie pożyły, bo się jakoś wyprostowały. Nie jestem predestynowana do loczków. – Przerwałam dopiero wtedy, kiedy zauważyłam, że góra chrupków przybrała wymiary Mount Everestu, a paczka jest już prawie pusta. – No, świetnie! – zawołałam i odwróciłam się na pięcie razem ze śniadaniem. – I teraz pan pomyśli, że jestem zachłanna!

Huknęłam miską o stół i wbiłam w nią smętny wzrok. Aż czułam
skonfundowanie mężczyzny, a ja uwielbiałam doprowadzać ludzi do
takiego stanu.
– Proszę wybaczyć, nie przedstawiłem się – odezwał się w końcu nieznajomy. – Nazywam się Sherlock Holmes. Podskoczyłam na miejscu i spojrzałam na faceta z przerażeniem.
– TEN Sherlock Holmes? – upewniłam się.
– Nie inaczej. – Skinął głową. – Tak się składa, że mam dług
wdzięczności wobec twojej mamy i poprosiła mnie o rozwiązanie
pewnej sprawy.
– Ojejciu – pisnęłam. – Ale mi głupio. Żeby się tak zbłaźnić przez najwybitniejszym detektywem wszechczasów!
– Nie szkodzi. – Sherlock uśmiechnął się pod nosem.
– He, he – mruknęłam i podrapałam się po głowie. – Ty masz mnie za głupią dzikuskę… – zanuciłam do miski płatków. Nie doczekałam się odpowiedzi.
– Twoja mama nie poinformowała cię o przedmiocie mojego dochodzenia? – zainteresował się Sherlock.
– Nie – powiedziałam, trochę strapiona. – Ja nigdy o niczym nie wiem, gdyż ponieważ dlatego że jestem bardzo nieogarnięta. Wnioskuję, że pan nie rozmawiał na mój temat z moją mamą, bo gdyby tak było, to wiedziałby pan o tym.