Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Pokonkursowe refleksje jury

Poezja to materia niezwykle delikatna, a przecież trwała nadzwyczaj. Dlatego, że jej materią jest Słowo, żywe słowo, oprawione w ramę emocji i talentu. To ono decyduje o przetrwaniu.

Aby istniała Poezja, muszą się rodzić Poeci. Dopiero człowiek wrażliwy, artysta, kreuje Słowo, które tworzy dzieło. Z niego wyłaniają się kształty najróżniejszych uczuć, pięknieją krajobrazy Krainy Łagodności, zakwitają pejzaże utraconych rajów czy murszeją ruiny ludzkiej niegodziwości. Traci blask wyeksploatowane Eldorado i wypełnia się nowymi zasobami znaczeń nieodkryta jeszcze Terra Nova.

Odkrywcy, poszukiwacze Nowej Ziemi na trudnych, przetartych czy nieprzetartych jeszcze, szlakach słów - to ci Utalentowani, którzy w mieście nad Regą znaleźli swoich mecenasów. Nieliczni, bo tylko ośmioro śmiałych, odważyło się przysłać na Konkurs „Utalentowani” swoje wiersze. Ich odwaga została nagrodzona. Na kartach tejże publikacji, w antologii utworów pokonkursowych zostały zapisane ich Słowa.

Czasem dla jednej frazy, wersu, dla jednej pięknej metafory wydobytej z gąszczu słów, warto było napisać wiersz. Odkryłam nieco takich skarbów na gryfickiej ziemi.

Poezja to spectrum natury ludzkiej i różnych, artystycznie dobranych do potrzeb Poety, form wyrazu. My nagrodziliśmy te, które najmocniej do nas przemówiły.

Róża Czerniawska-Karcz
Prezes ZLP Oddział w Szczecinie

Wiktoria Waszczuk - I miejsce

 Wiktoria Waszczuk - Laureatka I miejsca

Jestem szesnastoletnią uczennicą gimnazjum nr 2 w Gryficach. Od dzieciństwa interesuję się literaturą, a 3 lata temu postanowiłam spróbować swoich sił.

Moje pisarstwo skupia się na przekazaniu emocji oraz opisaniu refleksji. Duży wpływ na moją twórczość ma moja babcia – Jadwiga Stolarczyk.

Oprócz poezji interesuję się grą na gitarze klasycznej, rysowaniem, chemią i biologią.

W przyszłości chciałabym zostać lekarzem, internistą, choć mam nadzieję, że będę puszczała wodzę fantazji nawet przy tak wymagającym skupienia zawodzie i znajdę czas, aby wydać tomik poezji, bądź powieść, którą niedawno zaczęłam pisać.


Wiktoria Waszczuk

 

Kochanie


błądzę po kącikach twoich ust
są mapą mojego nieba


wyznaczasz oddechem kierunek
ale nasze dłonie gubią drogę
szepczę do ciebie

Czytaj więcej...

Paulina Czusz - II miejsce

Paulina Czusz - Laureatka II miejsca

Już od 11. kwietnia 1995 r. wpisuję się w historię tego świata. Do dziś należycie spełniam obowiązek wysilania swoich szarych komórek w administracyjno-prawnej klasie liceum. Plany na przyszłość? Pozostają niezmiennie w opcji „edytuj”.

W wolnym czasie uwielbiam wpadać w otchłań wyobraźni, niesionej przez kolejne stronice książek.

W ziemskim bytowaniu staram się kierować słowami Paulo Coelho:

Statek jest bezpieczniejszy, gdy kotwiczy w porcie, nie po to jednak buduje się statki.

Możemy przeżyć swoje życie na wzór stempla - co dzień ten sam schemat. Kartkę życia możemy jednak zapisać różnymi słowami. Czasem, by zmienić barwę swojego życia, wystarczy chwycić pióro uczucia, bądź odwagi i chęci.

Niech takie pióra leżą w Waszych piórnikach.

Paulina Czusz

Rzeczywistość


Ta szara rzeczywistość, która mnie otacza,
Sprawia, że dopiero gdy wieczorem
zamykam oczy czuję, że mam
wokół siebie tyle ludzi, których
nie doceniam.


Dlaczego?

Czytaj więcej...

Zdzisław Skibicki - III miejsce

Zdzisław Skibicki - Laureat III miejsca w kategorii Wiersz

Zdzisław Skibicki urodził się w 1949 roku w Suchowoli na Podlasiu (Środek Europy obliczony przez Antoniego Sobiekrajskiego – kartografa króla Zygmunta Augusta).

Po szkole średniej w Różanymstoku, Studium Nauczycielskim w Ełku, pracy w szkolnictwie w Batorzu i Puławach, zmienił miejsce zamieszkania. Od 1975 roku losy swoje i rodziny związał z Trzygłowem.

Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego w zakresie historii - specjalność nauczycielska. W 2006 r później przeszedł na zasłużoną emeryturę nauczycielską.

Zadebiutował w Gazecie Współczesnej wierszem „Przez piękne Podlasie”. Publikował poezję m. in. w: Gryfickich Echach, Kurierze Szczecińskim, Przeglądzie Augustowskim, Martyrii, Tygodniku Suwalskim, Wieściach Różanostockich. Polemiki i artykuły zamieszcza w prasie lokalnej, regionalnej, sporadycznie, na łamach wydawnictw krajowych.

Utworem „Tak to się zaczęło” (2007) promował Augustów w 450-lecie nadania praw miejskich. Opracował monografię „Ochotnicza Straż Pożarna w Trzygłowie” na 60-lecie miejscowej OSP (2008). Jest autorem „Trzygłowskiego kalejdoskopu” (2003) – cyklu 22. wierszy poświęconych uroczej wsi i jej mieszkańcom, jak i miejscowej „Legendy o pogańskim Trygławie” (1982).

Z żoną Teresą cieszy się dziećmi: Dariuszem, Katarzyną (mąż Adam) oraz wnuczkami Hanią i Basią (na zdjęciu). W bogatej twórczości oscyluje między… ziemią, a niebem. Człowiek i pejzaże są tworzywem artystycznych wizji umożliwiających przeniknąć otaczającą rzeczywistość, o której nie jest wcale tak łatwo pisać… prostym językiem.

Baszta Prochowa n. Regą


Pod kopuły dach
wspinałem się z rodzinką
gdzieżby tam… drabinką
… korkociągowymi schodami
w kręgu średniowiecznych cegieł
upstrzonych turystów wpisami

Czytaj więcej...

Andrzej Sucholas - I wyróżnienie

Andrzej Sucholas - Laureat I wyróżnienia

Urodziłem się 4 listopada 1950 r. Absolwent Politechniki Szczecińskiej – Wydział Budownictwa i Architektury: specjalność konstrukcyjno - budowlana. Po
ukończeniu studiów w roku 1974 cały czas w budownictwie.

Mieszkam od urodzenia w Gryficach z krótkimi przerwami. Jestem żonaty - dwoje dzieci.

Pierwowzór „Kaczki-Praczki” został napisany w listopadzie 1965 r. - kilka lat później poprawiony i rozszerzony. I w takiej postaci dotrwał do dnia dzisiejszego.

Pisanie jest jednym z moich licznych hobby. Głównie pisuję fraszki i powiastki – o sobie i swoim pisaniu też. W roku 2010 wydałem „sposobem gospodarczym” trzy tomiki „Fraszek i powiastek znikąd…” Poniżej cytuję jedną z czterech o sobie i tworzeniu:

Jak tworzę powiastkę,
Lub coś podobnego,
To jakbym list pisał
Do... nieznajomego.

Z powyższego wynika, że tworzenie to – mimo wszystko – niełatwe i męczące hobby.

Andrzej Sucholas

Anżelika Saluk - II wyróżnienie

Anżelika Saluk - Laureatka II wyróżnienia

Nazywam się Anżelika Saluk. Urodziłam się 17 lipca 1997 roku. Uczęszczałam do Gimnazjum nr 3 w Gryficach.

W wieku 8 lat zaczęłam moją przygodę z pisaniem. Tworzę głównie w obrębie liryki. Inspiracją jest dla mnie muzyka. Dzięki twórczości Shakiry zaczęłam pisać teksty piosenek oraz wiersze.

Anżelika Saluk

 

Zabawa życiem


Wpadłam
W kompocie śliwka
Kapelusz magika
Wyciąga królika
Napięcie rośnie
Jest to przedwiośnie
W miłości pas

Czytaj więcej...

Akceptuj pliki cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information