Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Warsztaty w Bibliotece

W dniach od 10-12.04.2013 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach gościła przedstawicieli Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Projektu Latający Animatorzy i Latający Socjologowie dla bibliotek. W czasie ich wizyty przeprowadzono warsztaty fotograficzne dla mieszkańców Gryfic i pracowników biblioteki. Warsztaty prowadził Paweł Kula, który zdradził kilka trików dobrego fotografowania. Uczestnicy zapoznali się z podstawami kompozycji, obsługą aparatu, archaicznymi technikami wykonywania zdjęć luksografią (fotografią bez aparatu). A także z wykonywaniem zdjęć starym aparatem miechowym, egzotycznymi technikami fotograficznymi, wykonaniem zdjęć na pigmencie np. soku z roślin. Uczestnicy warsztatów nauczyli się wykorzystywać światło zastane z użyciem blend i ekranów rozpraszających, eksperymentowali z techniką „pędzla świetlnego”.

Pierwszy dzień został zaplanowany na działania praktyczne, na których uczestnicy mogli wypróbować zdobytą wiedzę. Wyposażeni w aparaty wybrali się do parku miejskiego, by uwiecznić miejsca szczególnie im bliskie. Przez trzy dni kilkoosobowa grupa ćwiczyła kadrowanie, wykorzystywanie naturalnego oświetlenia i podstawy montażu, które okazały się kluczowe w dalszej samodzielnej pracy. Uczestnicy poszerzali swoją wiedzę techniczną za pomocą obiektywu aparatu, przynosili stare fotografie z rodzinnych albumów, z różnych uroczystości i chętnie dzielili się wspomnieniami. Na warsztatach można było zrobić sobie portret jak w starym zakładzie fotograficznym. Podczas spotkań zostały wymienione doświadczenia w dziedzinie fotografii.

 

Zaś grupa młodzieży z gryfickiego Gimnazjum nr 1 pod czujnym okiem Doroty Borodaj zagłębiała się w sztukę dziennikarstwa „śledczego historii” i nie tylko. W czasie spotkań gimnazjaliści mieli okazję przećwiczyć wywiady i nauczyć się jak zadawać pytania, aby uzyskać satysfakcjonująca odpowiedź. Mieli także okazję na przećwiczenie skutecznego przeszukiwania Internetu w celu odnalezienia zdjęć, publikacji i innych materiałów.

Odnośniki do pozostałych galerii fotografii z warsztatów:

Warsztaty fotograficzne -dzień 1 Warsztaty fotograficzne -dzień 2
Warsztaty fotograficzne -dzień 3 Warsztaty dziennikarskie
Portrety uczestników warsztatów wg. Pawła Kuli

  Małgorzata Franek 

Akceptuj pliki cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information