Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach

Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim

Na temat czwartkowego spotkania w bibliotece na KAWIE napisano chyba już wszystko. Tak się przynajmniej wydaje po lekturze artykułu w AR[e]TE i na SuperPotralu24. Niemniej jednak spojrzenie z innego punktu widzenia uzupełni te relacje bez zbędnego powielania ochów i achów.

Zatem od początku.

W czwartkowy wieczór – 10 kwietnia – odbyło się kolejne biblioteczne spotkanie na KAWIE. Dlaczego pisane wielkimi literami? Ponieważ to skrót, bardzo sprytny skrót. Przypomnę jego rozwinięcie: Kultura Animacja Wiedza Informacja Edukacja. Wszystkie elementy tego skrótu zaistniały na tym spotkaniu. Zgromadzeni w bibliotece spędzili bardzo kulturalny wieczór uczestnicząc w genialnie poprowadzonej multimedialnej prezentacji przedstawiającej różne formy medycyny alternatywnej, magii, guseł i rytuałów szamańskich stosowanych w różnych częściach Ukrainy, Rosji i na Bałkanach.

Nie mogło być inaczej, skoro gościem i głównym prowadzącym był, jak się okazało podczas tego ekscytującego wieczoru, doskonały gawędziarz, znawca tematu i uczestnik tych wszystkich spektakularnych uzdrowień - Przemek Kossakowski - współtwórca wyśmienitego programu telewizyjnego „Kossakowski. Szósty zmysł.” emitowanego co środę w TTV. Wiele osób na koniec wieczoru wyznało, że od teraz ten program będzie ich ulubionym, bo do dziś nic o nim nie słyszeli. Tak w ogóle, to nawet spóźnienie głównego gościa wydaje się być wyreżyserowane tylko po to, aby zgromadzonym na oczekiwaniu zapodać odcinek filmu przybliżającego sylwetkę bohatera wieczoru. I to się udało.

Przybycie Przemka Kossakowskiego przyjęte zostało entuzjastycznie, a on sam wszedł w rolę prowadzącego bez mrugnięcia okiem. Zabrał słuchaczy w podróż koleją transsyberyjską do Ułan-Ude, do buriackich szamanów w adidasach Adidasa, zaprowadził do doktorów białej magii w Kosowie i królowej wróżek w Rumunii, pokazał, jak szepczą ukraińskie szeptuchy.

Wszystkim tym zaklinaczom, uzdrowicielom, magom i czarodziejom, prezentującym często rytuały sprzed wieków, towarzyszył niezmiennie, bez względu na szerokość geograficzną, nieodłączny element cywilizacji – telefon komórkowy.

I w taki sposób gawęda Przemka mogła trwać i trwać, bo wszyscy zasłuchani, zapatrzeni, ani drgnęli, że im się czas dłuży. A w holu czekała przecież kawa i ciasto, na tę okoliczność ufundowana przez Andrzeja Szczygła - Burmistrza Gryfic.

Kiedy doszło już do podziękowań, to nie było widać końca. Każdy chciał coś powiedzieć, choćby słowo zamienić z tym światowym człowiekiem, który tu, do Gryfic, zawitał na zaproszenie dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej – Przemysława Kubalicy.

W ramach podziękowań od słuchaczy Gryfickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy stanowili gros widowni, powędrowała do rąk Przemka, zmęczonego podróżnika, „podusia dla Przemusia” i wykonana na warsztatach tegoż uniwersytetu palma wielkanocna, wręczona z komentarzem: „…żeby robić takie rzeczy jak pan, to trzeba mieć niezłą palmę…”, co zostało skwitowane salwą śmiechu.

Ile zdjęć zrobiono na pamiątkę…, ile autografów zebrano… – mimo, że Przemek książki nie popełnił – …jeszcze nie popełnił… Bo tylko patrzeć, że te wszystkie przeżycia i niesamowite przygody znajdą swoje miejsce na kartach książki, która koniecznie musi się ukazać.

Nie ma innej opcji. Tak podpowiada mi mój szósty zmysł. Zatem za dwa lata widzimy się w gryfickiej bibliotece z Przemkiem Kossakowskim promującym swoją debiutancką książkę.

Grażyna JanowiakNowe nr telefonów:

MBP Gryfice

887 337 555

887 338 555

Filia Górzyca

798 981 317

Filia Ościęcin

798 655 990

Filia Trzygłów

798 981 380

Wynajem sal

Lista gości

Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

Użytkowników:
2
Artykułów:
578
Odsłon artykułów:
1331702
Akceptuj pliki cookies na tej stronie

EU Cookie Directive Module Information