Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim

Na temat czwartkowego spotkania w bibliotece na KAWIE napisano chyba już wszystko. Tak się przynajmniej wydaje po lekturze artykułu w AR[e]TE i na SuperPotralu24. Niemniej jednak spojrzenie z innego punktu widzenia uzupełni te relacje bez zbędnego powielania ochów i achów.

Zatem od początku.

W czwartkowy wieczór – 10 kwietnia – odbyło się kolejne biblioteczne spotkanie na KAWIE. Dlaczego pisane wielkimi literami? Ponieważ to skrót, bardzo sprytny skrót. Przypomnę jego rozwinięcie: Kultura Animacja Wiedza Informacja Edukacja. Wszystkie elementy tego skrótu zaistniały na tym spotkaniu. Zgromadzeni w bibliotece spędzili bardzo kulturalny wieczór uczestnicząc w genialnie poprowadzonej multimedialnej prezentacji przedstawiającej różne formy medycyny alternatywnej, magii, guseł i rytuałów szamańskich stosowanych w różnych częściach Ukrainy, Rosji i na Bałkanach.

Nie mogło być inaczej, skoro gościem i głównym prowadzącym był, jak się okazało podczas tego ekscytującego wieczoru, doskonały gawędziarz, znawca tematu i uczestnik tych wszystkich spektakularnych uzdrowień - Przemek Kossakowski - współtwórca wyśmienitego programu telewizyjnego „Kossakowski. Szósty zmysł.” emitowanego co środę w TTV. Wiele osób na koniec wieczoru wyznało, że od teraz ten program będzie ich ulubionym, bo do dziś nic o nim nie słyszeli. Tak w ogóle, to nawet spóźnienie głównego gościa wydaje się być wyreżyserowane tylko po to, aby zgromadzonym na oczekiwaniu zapodać odcinek filmu przybliżającego sylwetkę bohatera wieczoru. I to się udało.

Przybycie Przemka Kossakowskiego przyjęte zostało entuzjastycznie, a on sam wszedł w rolę prowadzącego bez mrugnięcia okiem. Zabrał słuchaczy w podróż koleją transsyberyjską do Ułan-Ude, do buriackich szamanów w adidasach Adidasa, zaprowadził do doktorów białej magii w Kosowie i królowej wróżek w Rumunii, pokazał, jak szepczą ukraińskie szeptuchy.

Wszystkim tym zaklinaczom, uzdrowicielom, magom i czarodziejom, prezentującym często rytuały sprzed wieków, towarzyszył niezmiennie, bez względu na szerokość geograficzną, nieodłączny element cywilizacji – telefon komórkowy.

I w taki sposób gawęda Przemka mogła trwać i trwać, bo wszyscy zasłuchani, zapatrzeni, ani drgnęli, że im się czas dłuży. A w holu czekała przecież kawa i ciasto, na tę okoliczność ufundowana przez Andrzeja Szczygła - Burmistrza Gryfic.

Kiedy doszło już do podziękowań, to nie było widać końca. Każdy chciał coś powiedzieć, choćby słowo zamienić z tym światowym człowiekiem, który tu, do Gryfic, zawitał na zaproszenie dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej – Przemysława Kubalicy.

W ramach podziękowań od słuchaczy Gryfickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy stanowili gros widowni, powędrowała do rąk Przemka, zmęczonego podróżnika, „podusia dla Przemusia” i wykonana na warsztatach tegoż uniwersytetu palma wielkanocna, wręczona z komentarzem: „…żeby robić takie rzeczy jak pan, to trzeba mieć niezłą palmę…”, co zostało skwitowane salwą śmiechu.

Ile zdjęć zrobiono na pamiątkę…, ile autografów zebrano… – mimo, że Przemek książki nie popełnił – …jeszcze nie popełnił… Bo tylko patrzeć, że te wszystkie przeżycia i niesamowite przygody znajdą swoje miejsce na kartach książki, która koniecznie musi się ukazać.

Nie ma innej opcji. Tak podpowiada mi mój szósty zmysł. Zatem za dwa lata widzimy się w gryfickiej bibliotece z Przemkiem Kossakowskim promującym swoją debiutancką książkę.

Grażyna Janowiak